http://forum.speleo.lt/

Biospelestologija (?)
http://forum.speleo.lt/viewtopic.php?f=1&t=1286
Puslapis 11

Autorius:  Daumantas Liekis [ 2011 03 30, Tre 15:19 ]
Pranešimo tema:  Biospelestologija (?)

Sveiki,
šiuo metu dirbu prie man labai svarbaus projekto susijusio su antropogeninės kilmės požemių biologine įvairove. Po kelių metų nuoseklių tyrimų Lietuvos ir kaimyninių šalių kanalizacijose pavyko atrasti naujų grybų ir bestuburių formų/porūšių. Dėl neįprastų dirbtinės kilmės požemių sąlygų, rūšių mutacijos ir ekosistemų pokyčiai yra unikalūs ir labai glaudžiai susiję su žmogaus veikla. Dar įdomiau tai, kad tiesiogine tą žodžio prasme, galima atsekti formos evoliucijos kelią ir laiką (nes žmogaus statyti požemiai turi aiškią atsiradimo datą).
Rašau čia, nes noriu klubo patarimo, kaip šiuo klausimu autoritetingos įstaigos. Rengiu vieną publikaciją į žurnalą "Ecologica", kurioje apžvelgsiu antropogeninės kilmės požemių biologinės įvairovės tyrimus, kaip naują biospeleologijos mokslo sritį. Tačiau, nežinau, kaip taisyklingai tai pavadinti?
Iš ankstesnių diskusijų supratau, kad klubas vieningai nusprendė, jog dirbtinių požemių tyrimai turi vadintis "subteranologija"? Tačiau kalbant apie biologinius tyrimus tokioje aplinkoje gautųsi "biosubteranologija".??? Rusakalbiai kolegos subteranologiją vadina spelestolgija. Toks derinys skambėtų "estetiškiau" - biospelestologija.
Sukontaktavęs su lietuvių kalbos komisija, gavau pasiūlymą "biorūsiotyra" :D
Beje, publikaciją rengiu anglų kalba. Todėl norėjau, kad pasiūlytumėt oficialų variantą nuo klubo, už kurį galėčiau padėkoti po publikacija :)

Autorius:  Vernas [ 2011 03 30, Tre 18:47 ]
Pranešimo tema:  Re: Biospelestologija (?)

Palauk iki balandžio 16 d ir į tuos visus terminologijos klausimus gausi atsakymą ne iš pavienio klubo, o iš Lietuvos speleologijos asociacijos.

Autorius:  Daumantas Liekis [ 2011 03 30, Tre 21:55 ]
Pranešimo tema:  Re: Biospelestologija (?)

Šaunu :)

Autorius:  Vidmantas [ 2011 04 10, Sek 9:49 ]
Pranešimo tema:  Re: Biospelestologija (?)

Jeigu publikaciją rengi anglų kalba, tai lietuviško termino tau kaip ir nereikia. Pasižiūrėk užsienio publikacijų atitikmenis ir naudok juos.

Autorius:  Daumantas Liekis [ 2011 04 13, Tre 0:22 ]
Pranešimo tema:  Re: Biospelestologija (?)

Tokia sritis dar nei karto nebuvo apibrėžta, todėl atitikmenų rasti neįmanoma. Kažkas tyrė pavienes rūšis iš požemių, bet ne kaip vieną ekologinę sistemą. Publikacija anglų kalboj, bet pranešimą skaitysiu lietuvių kalba, todėl lietuviškas pavadinimas, kuris gal būt galėtų duoti pradžia angliškam, labai reikalingas. Bet tokį sprendimą priimt pačiam būtų pakankamai arogantiška.

Autorius:  Vidmantas [ 2011 04 13, Tre 0:42 ]
Pranešimo tema:  Re: Biospelestologija (?)

O tai gal tau ir reiktų pasiūlyti tuo variantus? Tu juk pas mus šios srities specialistas. O mes papildysim savo pastabom.

Autorius:  Daumantas Liekis [ 2011 05 18, Tre 22:44 ]
Pranešimo tema:  Re: Biospelestologija (?)

Aš siūlyčiau biospelestologija (vien dėl padoraus skambesio), bet suprantu, kad spelestologija neegzistuojanti sąvoka. Būtų smagu sužinoti ar klubas / asociacija priėmė oficialų antropogeninės kilmės požemius tyrinėjančios srities pavadinimą?
Mano asmeninė patirtis, kai kuriose šalyse, rodo, kad požemius tyrinėjantys fiziniai ar juridiniai asmenys, kurie turi mokslinį interesą archeologijos/istorijos srityje save vadina speleoarcheologais - čia net gražiau nei subteranologai.
Manau reiktų išfiltruoti, kokius mokslinius interesus galima turėt dirbtiname požemyje ir žiūrėt, koks bendras tarptautinis žodis tai apibrėžia. Tada galima žiūrėt prie ko pridėt tą BIO
Gal yra, koks lotynių kalbos ar esperanto žodis apibrėžiantis visus žmogaus požeminius statinius?

Autorius:  Vernas [ 2011 05 19, Ket 7:32 ]
Pranešimo tema:  Re: Biospelestologija (?)

Vakar Lietuvos speleologijos asociacijos tarybos posėdis sudarė darbo grupę speleo terminų žodyno sudarymui. Tai grupei vadovaus Erikas Laiconas.
Truputi kalbėjome ir apie dirbtinių požemių tyrinėjimo terminologija. Vieningos nuomonės dar nepriėjome, bet visi sutiko , kad terminas rūsiotyra, kurį siūlo specialistai yra netinkamas.
Galiu išsakyti savo asmeninę nuomonę tuo klausimu: Pats tyrinėjimo objektas turi būti to termino sudėtinė dalis. Ką mes tyrinėjame jau matosi iš Daumanto klausimo, kuriame aiškiai įvardinta, kad požemius ir joks kitas žodis lietuviškas ten netinka, nei rūsys, nei sklepas, tai būtų tik tų tyrinėtojų įžeidimas.
Belieka pridėti žodį mokslas, tyrinėjimas.
Pvz: Medžiagos tyrinėjimas - medžiagotyra
Metalo tyrinėjimas - metalotyra
Taigi mano atsakymas:
Požemio tyrinėjimas yra POŽEMIOTYRA
Pastaba: Tai tik mano asmeninė nuomonė ir negali būti naudojama viešai, kol to nepatvirtins LSA darbo grupė :(

Puslapis 11 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/