Peržiūrėti neatsakytus pranešimus | Peržiūrėti aktyvias temas Dabar yra 2019 06 26, Tre 14:47

Atsakyti į temą  [ 157 pranešimai(ų) ]  Eiti į Ankstesnis  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Kitas
 dar del speleo populiarinimo 
Autorius Žinutė
Proteus anguinus
Vartotojo avataras

Standartinė 
Siaip ar taip ... pasirodo populiari ta Kauno diena :) ... daug kas mate. Guodzia, kad visi isidemi speleologija, kaip tokia .. o ten visos tos mums svarbios klaidos ... :wink:

skaitytojai nei prisimena, nei supranta.

Bet kokiu atveju, klaidu netoleruoju, bet ir nebeatrodo taip viskas dramatiskai.

2007 10 29, Pir 21:11
Aprašymas
Hado demonas
Vartotojo avataras

Standartinė 
Aš labai, atsiprašau... :oops: , bet "Vilniaus diena" ... Nors ir ta pati kompanija juos leidžai, bet laikraščiai skirtingi... :roll:

O dėl tų klaidelių Irena teisi, jos tik mums svarbios. Gal kartais net per daug :) Dar vienas dalykas pastebėtinas ... Visi kas perskaito, paprastai visiems giriasi, kad "...aš irgi pažįstu speleologą" :)

Beje, rytoj delfi.lt prasidės Lietuvos gamtos stebuklų rinkimas (skaitytojų pasiūlyti). Ten bus galima balsuoti ir už Žalsvąjį šaltinį, bei Karvės olą.

2007 10 29, Pir 22:54
Aprašymas WWW
Proteus anguinus
Vartotojo avataras

Standartinė 
Hipelis rašė:
Aš labai, atsiprašau... :oops: , bet "Vilniaus diena" ... Nors ir ta pati kompanija juos leidžai, bet laikraščiai skirtingi... :roll:

Nera ko persiprasineti. Zinom apie"Vilniaus diena"
Nemaciau originalo, bet tas straipsnis buvo ir "Kauno dienoje", nes jei kas mate - tai kaunieciai. Tarp pastebejusiu - mano sesuo - yra uzsiprenumeravusi butent Kauno Diena. :wink:

2007 10 29, Pir 23:24
Aprašymas
Hado demonas
Vartotojo avataras

Standartinė 
aha... Tu teisi...

http://www.kaunodiena.lt/lt/?id=6&aid=52000

2007 10 29, Pir 23:26
Aprašymas WWW
Hado demonas
Vartotojo avataras

Standartinė 
Na va, startavo Delfi.lt surengtas Lietuvos gamtos stebuklų rinkimas. http://www.delfi.lt/news/daily/lithuani ... d=14844494

Tarp renkamų objektų net keletas esančių "prie širdies" - Karvėls ola, Žalsvasis šaltinis, karstiniai reiškiniai, Šventoji ola ir toks pusiau - vokliuzas Ūlos akis.

Žodžiu, nepasišiukšlinkim ir išrenkam urvą Lietuvos gamtos stebuklu :)

2007 10 30, Ant 11:40
Aprašymas WWW
Aktyvus speleologas
Vartotojo avataras

Standartinė Į nesamonių kraitelę ...
Dar vienas LNK "perliukas": http://whatson.delfi.lt/news/eteris/art ... d=14870053

Cituoti:
<...>Reportažo autoriai urve aptiko aukų vietą, o joje – žmogaus kaulius. Jie ten gulėjo tik keletą metų. „Atsidūrus vadinamajame „pragaro tunelyje“ mane apėmė savotiškas panikos jausmas. Ten nėra aido, mažai deguonies, o vienintelis šviesos šaltinis - nedidelė lemputė, pritvirtinta ant šalmo. Kai kuriose vietose teko net šliaužti, kad judėtume į priekį“, - šiurpinančią kelionę prisimena E. Žičkus.<...>

2007 11 03, Šeš 17:15
Aprašymas WWW
Hado demonas
Vartotojo avataras

Standartinė 
Šiandien rodytoje Astos Stašaitytės laidoje, "Šeštadienio rytas" apie uždarų erdvių baimę ir joa įveikimą kalbės Irena ir Janina Miščiukaitė....

Kas nematėte galite pasižiūrėti per http://www.tv.lt

2007 11 24, Šeš 14:31
Aprašymas WWW
Troglobiontas
Vartotojo avataras

Standartinė Re: dar del speleo populiarinimo
man i galva sove tokia mintis- gal padarom speleo filmuka (tiktu ir tas Aido kur jis rodo per prezentacijas) ir idedam ji i youtube.com arba kita panasu puslapi (tarkim videaogaga.lt)? tai butu pakankamai paprasta ir efektyvi priemone speleo populiarinimui. Ka mastot?:)

2008 01 09, Tre 20:28
Aprašymas
Hado demonas
Vartotojo avataras

Šiaip idėja man labai patinka... o ten yra kokie dydžio apribojimai? Jį gal reiktų suspausti? Jeigu turėčiau .avi ar pan. formatą aš galėčiau suspausti iki reikiamo dydžio ir rezoliucijos.

Kokia kitų nuomonė? Pradžioje ir gale reiktų įdėti speleo.lt nuorodą ir trumpus tekstus LT ir EN kalbomis apie klubą ir mūsų veiklą...

2008 01 09, Tre 22:51
Aprašymas WWW
Troglobiontas
Vartotojo avataras

Manes vis nepaleidžia mintis sukurta Aido filmuka apie speleo paleisti i placiuosius youtube.com, videogaga.lt ir kitus panasaus pobudzio puslapius.. Juk tai butų kaip mūsų vizitinė kortelė.. Atrodytų viskas yra paprasta, tik nesuprantu kodėl dar ši mintis dar netapo veiksmais :roll: jei tik mokėčiau suspausti filmuką iki reikiamo dydžio ir pakeisti garso takelį (dėl galimų autorinių teisių pažeidimo) jau senai tai bučiau padaręs :!: bet reikia išklausyti ir kitų nuomonės :oops:

youtube'as turi apribojimus ne ilgiau kaip 10min ir ne daugiau kaip 100MB. Videogaga.lt nzn nustatymu :roll:

2008 01 09, Tre 23:23
Aprašymas
Hado demonas
Vartotojo avataras

Šiandienos "Lietuvos ryto" priede "Gyvenimo būdas" perspausdintas seniau jau publikuotas straipsnis apie moterį speleologijoje - Ireną.

2008 02 23, Šeš 15:00
Aprašymas WWW
Hado demonas
Vartotojo avataras

Standartinė 
Speleologui Vilnius – maištaujantis miestas

Aurelija JONUŠAITĖ
„Sostinės“ korespondentė

2008-03-22

Miestas, kuriame visada turėjau daug laisvės. Miestas, kur visada buvo galima maištauti. Taip sostinę apibūdina vilnietis speleologas, verslininkas Gintautas Švedas.

Jau daugiau nei dešimtmetį 44-erių metų G.Švedas vadovauja vienai informacinių technologijų bendrovei, nors vilniečio specialybė su informacinėmis technologijomis neturi nieko bendro.

G.Švedas Vilniaus universitete įgijo chemiko specialybę.

Bet jis beveik visą laiką gyveno Antakalnyje, sukosi ten, kur labiausiai verda gyvenimas.

Net ir dabar speleologas negali ramia širdimi praeiti pro Vilniaus universiteto kiemelį, čia dažnai jis atveda iš užsienio atvykusius draugus.

„Mano studentavimo laikais tas kiemelis buvo kažkas tokio. Ten nuolat susirinkdavo jaunimo grupės, bendraminčiai. Kiemelyje visada vyko veiksmas.

Gal dėl to ir jaučiu didelius sentimentus šiai vietai. Apskritai Vilniaus universiteto pastatai, istorija man yra tai, ką mes turime švenčiausio“, – sakė speleologas.

Iš stoties namo – pėsčiomis

- Dabar daug laiko praleidžiate prie kompiuterio. Ar spėjate pastebėti, kaip keičiasi miestas?

- Man viena didžiausių pramogų – vakare po darbo sėsti į mašiną ir bent jau pravažiuoti pagrindinėmis miesto gatvėmis.

Kalbėdamas apie miesto aurą ir dvasią pasirodysiu banalus ir neįdomus, tačiau Vilnius tikrai turi kažką tokio.

Pamenu, studentavimo metais paryčiais grįžus iš kokios kelionės visada nuo stoties pėsčias pareidavau iki Antakalnio.

Negaliu net apsakyti, koks tada užplūsdavo geras jausmas.

Dabar man nieko nėra nuostabesnio, kaip pereiti atkarpą nuo Katedros aikštės iki Aušros vartų.

Šis maršrutas yra kaip arterija, kuri nuolat pulsuoja.

Maištininkų vieta – „Vaiva“

- Kokį Vilnių prisimenate iš savo studentiškų laikų?

- Vilnius man visada asocijuojasi su laisvės pojūčiu. Čia visada gyventojai daugiau turėjo laisvės, daugiau pasirinkimo kur nueiti, ką naujo pamatyti. Žinojimas, kad tu esi laisvas ir turi pasirinkimo laisvę – yra neįkainojamas.

Studentiškų laikų Vilnius man neatsiejamas ir su maištavimu. Gyvenau tada, kai maištauti tiesiog privalėjai.

Juk anuomet būrėsi pirmosios subkultūros – pankai, skustagalviai.

Mano maišto išraiška buvo ilgi plaukai. Suprantama, anuomet daugeliui jie labai kliūdavo. Už tokius maištavimus galėdavo ir iš universiteto išmesti, bet aš vis kažkaip praslysdavau.

- Kur burdavosi jaunieji Vilniaus maištininkai, kad niekam neužkliūtų?

- Visų studentų, menininkų, pankų mėgstamiausia vieta buvo Pilies gatvėje veikusi kavinė „Vaiva“. Dabar toje vietoje veikia picerija „Da Antonio“.

„Vaiva“, manau, daugeliui mano kartos vilniečių asocijuojasi su nesibaigiančiu vakarėliu. Jei tu nesilankydavai „Vaivoje“, anuomet tu buvai niekas. Patys geriausi vakarėliai vykdavo būtent ten.

Mėgstama buvo ir dabartinio viešbučio „Stikliai“ vietoje veikusi tuo pačiu pavadinimu kavinaitė. Ten mes su draugais visada užsisakydavome tik kavos. Vyno atsinešdavome patys ir gerdavome iš po stalo.

Žavi senieji pastatai

- Ar apie dabartinį Vilnių irgi galėtumėte taip romantiškai pasakoti?

- Vilnius man labai gražus. Džiaugiuosi, kad modernizacijai sunkiai pasiduoda Senamiestis. Tačiau ilgai jis neatsilaikys – labai didelė komercijos įtaka.

Labiausiai man gaila nykstančio Senamiesčio. Gal tie griuvėsiai ir nevalyvai atrodo, tačiau, manau, jog nuodėmė juos griauti ar rekonstruoti. Juk tas senienas galima užkonservuoti, kad jos kuo ilgiau išliktų tokios, kokios yra.

Galų gale, kam mes būsime įdomūs, jei viskas Vilniuje atrodys taip, kaip ir kituose Europos miestuose? Juk daugelį žmonių ir traukia autentiškumas.

- Ar yra vietų, kur visada malonu apsilankyti?

- Viena mėgstamiausių vietų – Barbakanas. Ten visada nuvedu draugus, atvykusius iš užsienio. Nuo to kalno geriausiai matosi Vilnius.

Gaila, kad dabar ta vieta tapo „popsu“ – dabar ten tiesiog madinga lankytis. Anksčiau ant to kalno galėjai visą dieną praleisti vienas.

Tačiau negaliu žiūrėti į iškastruotą Gedimino prospektą. Sutinku, kad jis dabar gražiau atrodo, tačiau po rekonstrukcijos jis prarado savitumą.

Tas nelygus grindinys man ir buvo žaviausias, kuris skleidė gerą miesto aurą. Tokia vieta turėtų būti skirta ne automobiliams, bet pėstiesiems.

Apskritai Vilniuje yra per daug automobilių. Kol valdžia ginčijasi, ką rinktis metro ar tramvajų, gal geriau būtų atnaujinti troleibusų parką?

Kai kas dabar mane pasmerks už šiuos žodžius, tačiau Vilniuje pasigendu senųjų paminklų.

Tegul jie ir Stalino ar Lenino laikų, tačiau tie paminklai – mūsų dalis, istorija. Tos skulptūros mums primena, kokie baisūs buvo laikai. Sunaikindami tuos paminklus mes nupjauname savo šaknis.

Vilnietis – tai būsena

- Koks, jūsų nuomone, turėtų būti tikras vilnietis?

- Sostinėje yra daug kaimiečių blogąja to žodžio prasme, kurie nesupranta, koks turi būti miesto žmogus ir kokia yra miesto kultūra.

Daugelis čia atvažiavo ieškoti geresnio gyvenimo, juos sužavėjo laisvės pojūtis. Tačiau tie žmonės nesupranta, kad jei tau yra suteikta laisvė, tai nereiškia, kad tu gali viską daryti.

Daugelis žmonių neturi estetizmo jausmo, savikontrolės, kas būdinga miestui.

2008 03 27, Ket 11:24
Aprašymas WWW
Hado demonas
Vartotojo avataras

Standartinė 
Šiandien (2008 04 22) "Lietuvos ryte" straipsnis apie mūsų aktyvų naujoką Martyną ;)

Į alinantį žygį – geliančiais sąnariais
Audronė Baltkojytė

http://www.lrytas.lt/?data=20080422&id= ... 422&view=2

2008 04 22, Ant 8:19
Aprašymas WWW
Trogloditas
Vartotojo avataras

Standartinė Re:
Hipis rašė:
http://www.lrytas.lt/?data=20080422&id=svg22ial080422&view=2

kas per briedas su registracijom lryte? :evil:

2008 04 22, Ant 9:01
Aprašymas WWW
Trogloditas

Hipi - gal gali nukopint straipsnį ir pasiūst į mailing listą arba uždarame forume padėt?

2008 04 22, Ant 10:25
Aprašymas
Hado demonas
Vartotojo avataras

IŠTVERMĖ. Nuo paauglystės kamuojanti lėtinė liga nesutrukdė jaunuoliui pėsčiomis įveikti 60 kilometrų

Audronė BALTKOJYTĖ
LR korespondentė

2008-04-22

Artritas – lėtinė progresuojanti sąnarių liga – gyvenimą apsunkina ir jauniems, ir vyresnio amžiaus žmonėms. Tačiau ligoniai vis dažniau įrodo: kol aktyviai juda, sėstis į invalido vežimėlį nereikia.

21 metų šiaulietis Martynas Rutkus savo diagnozę ištaria neužsikirsdamas – jaunatvinis idiopatinis artritas, susijęs su entezitu.

Kitaip tariant, lėtinis dėl neaiškių priežasčių išsivystęs sąnarių uždegimas. Su juo kartu kyla ir kitas uždegimas – toje vietoje, kur sausgyslė yra prisitvirtinusi prie kaulo.

Kitiems vien nuo ligos pavadinimo plaukai pasišiauštų, o Martynui tai – ne kliūtis džiaugtis visaverčiu gyvenimu.

Vilniaus geležinkelio transporto ir verslo paslaugų mokykloje studijuojantis M.Rutkus nė iš tolo neprimena ligonio ir itin džiaugiasi, kai pasitaiko proga eiti į žygius.

„Esu gamtos vaikas. Stengiuosi daugiau laiko leisti gamtoje“, – sakė Martynas.

Naujokams – sunkus žygis

Gyvendamas ir mokydamasis Šiauliuose Martynas lankė turistų būrelį, o ėmęs studijuoti Vilniuje įsitraukė į speleologų klubo veiklą.

Neseniai šio klubo naujokams buvo surengtas vadinamasis išlikimo žygis.

Alinančią išvyką, kurios metu reikėjo nemažai fizinių ir psichologinių jėgų, sunkiai ištvėrė net ir tie jaunuoliai, kurie neturi jokių sveikatos problemų.

Per tris dienas jie pėsčiomis sukorė apie 60 kilometrų – ėjo mišku, brido pelkėtomis vietomis, kėlėsi lynais per upes, stengėsi įveikti klubo senbuvių paruoštas užduotis.

„Einant mausdavo čiurną, tačiau tai – normalu. Tiek einant nuovargis kamuotų net ir sveiką žmogų“, – kojos skausmo nesureikšmino Martynas.

Nors žygio metu jis galėjo numigti vos keletą valandų, vaikinas džiaugėsi jame dalyvavęs.

Jaunuolis apskritai nelinkęs skųstis.

„Kam save be reikalo graužti? Gyvenime – daug gražių spalvų. Nereikia užspeisti savęs į kampą“, – kalbėjo Martynas.

Buvo sunku vaikščioti

M.Rutkus kairiąja koja šlubavo nuo vaikystės. Iki šiol prisimena, kaip dėl to iš jo šaipėsi klasės draugai.

Į medikus vaikinas kreipėsi, kai jam buvo 16 metų – buvo patinę ir skaudėjo abiejų čiurnų sąnariai, skaudėjo ir vienos kojos pirštas.

Martynui buvo sunku vaikščioti, skaudėjo gerklę, iki 38 laipsnių pakilo temperatūra.

Apie tai, kad serga artritu, medikai nepilnamečiui neprasitarė. Martynas tvirtino tai supratęs pats, kai netrukus gydytojai jį išsiuntė darytis tyrimų į Vilnių.

Vaikiną apžiūrėję medikai suleido jam vaistų, skyrė kineziterapijos procedūrų.

Martynas vėl galėjo atsistoti, aprimo skausmai.

Beveik dvi savaites praleidęs sanatorijoje grįžo į mokyklą, nors remdamasis kairiąja koja ir toliau jautė skausmą.

Gelbsti įvairios žolelės

„Gydytojų prognozės tik nervus gadina. Pasak jų, dar prieš trejus ar ketverius metus turėjau sėsti į invalido vežimėlį, gauti antrąją neįgalumo grupę, man turėtų skaudėti stuburą“, – pasakojo šiaulietis.

Jis geria tik medikų paskirtus ligą stabdančius vaistus, o tepalus pakeitė savo priemonėmis – jonažolių, liepžiedžių, čiobrelių arbata.

„Gal tai tik įsitikinimas, tačiau žolelės man padeda labiau nei tepalai“, – tvirtino Martynas.

Jam nuolat mausdavo sąnarius keičiantis orams.

Dabar skausmų teigė nejaučiantis jau keletą mėnesių.

Kraujo sudėtį jaunuolis tvirtino pagerinęs gerdamas natūralias dėdės sode užaugintų obuolių, burokėlių, morkų ir vynuogių sultis.

Pas medikus užsuka vis rečiau

Iš nedžiuginančios diagnozės problemų vaikinas nedaro.

„Nesiskundžiu. Gerai taip, kaip yra, o kaip bus po 15 metų, negalvoju.

Jau rytoj kiekvieną iš mūsų gali partrenkti automobilis. Todėl stengiuosi gyventi ir džiaugtis šia diena“, – požiūrį atskleidė jaunuolis.

Kai tik gali, jis skuba pas dėdę, gyvenantį Šiauliuose prie miško, stengiasi jam padėti ir kuo daugiau laiko praleisti gamtoje.

Kartais vis dar apsilanko pas gydytojus. Tačiau vis rečiau.

Ligos priežasčių – daug

* Jaunatvinis idiopatinis artritas – lėtinė liga, kuriai būdingas užsitęsęs sąnarių uždegimas. Šia liga serga apie 80-90 vaikų iš 100 tūkst.

* Manoma, kad lėtinio artrito išsivystymą lemia dėl nežinomų priežasčių sutrikusi imuninė sistema, kuri ima neigiamai veikti savo kūno organus. Šiuo atveju – sąnarius.

* Liga nėra paveldima, tačiau jos išsivystymą lemia genetiniai veiksniai.

* Sergant šia liga ir taip plonas sąnarių dangalas tampa daug plonesnis, jis prisipildo uždegimo apimtų ląstelių.

* Sąnario viduje daugėja skysčio, todėl vieta aplink jį patinsta, ima skaudėti. Tai riboja judesius.

* Ilgiau nejudinant sąnarių jie tampa nelankstūs. Tai aiškiai pastebima rytais.

* Nėra specifinių vaistų, įveikiančių jaunatvinį idiopatinį artritą. Gydoma vaistais, kurie neleidžia vystytis uždegimui ir pažeisti sąnarių bei kitų organų.

* Ligos trukmė nenuspėjama.

* Pacientams leidžiama sportuoti, jeigu jie nori ir gali, tačiau fizinis krūvis negali būti per didelis.

2008 04 22, Ant 14:20
Aprašymas WWW
Puruša
Vartotojo avataras

Hipis rašė:
........
„Einant mausdavo čiurną, tačiau tai – normalu. Tiek einant nuovargis kamuotų net ir sveiką žmogų“, – kojos skausmo nesureikšmino Martynas.

Taigi, kad einant nuovargis kamuotų net ir sveiką žmogų.....Manau, kad ta liga jam jau praeityje. Martynas atrodo sveikas ir žvalus. Stebėjau kaip Vilius, Saule ir Martynas skubėjo sugrįžti į meteo stotį iš Kruberio urvo nes turėjo 18 val. susitikt su manimi. Martynas parbėgo kaip kiškis pirmas, o kitų teko dar palaukti...
Malonu, kad mūsų klubo speleologai pakeitė savo nusistatymą, kad speleologija tik sveikų ir ištvermingų žmonių prerogatyva. Buvo anksčiau toks "briedas" klube.
Teko man bendrauti ir keliauti su žmonėmis, kurie sirgo rimtom ligom, svarbu, kad kelionės vadovas ir medikas žinotų kokių problemų kelionėj gali atsirasti.

2008 05 12, Pir 8:27
Aprašymas
Troglobiontas
Vartotojo avataras

radau straipsnį apie "ištvermės žygį" kuris vyko prieš kelionę į Sibirą :D

http://www.delfi.lt/news/daily/educatio ... d=17249132

skaitydamas ne kartą garsiai šypsojausi :lol:

2008 06 02, Pir 16:26
Aprašymas
Puruša
Vartotojo avataras

Standartinė 
Sinamonas rašė:
radau straipsnį apie "ištvermės žygį" kuris vyko prieš kelionę į Sibirą :D
skaitydamas ne kartą garsiai šypsojausi :lol:

Na sypsotis nera is ko, daugybe metu i tas tremtiniu vietas vaziavo Sadeckas Antanas budamas apie 70 metu amziaus ir sveikata pas ji ne ypatinga. Istvermes ten tikrai nereik tiek daug. Daroma dabar tik vaidinimas: jaunima priviliojo nemokama kelione, televizija ir Mikutavicium.
Darbas Sibire yra pasiaukojantis, kadangi reik ne urvus apziurinet, o kapus nykstancius. paisyti shemas kapiniu, uzrasus perrasineti, senu zmoniu pasakojimus. Grizus reik ta medziaga apdoroti. I tokia kelione reik imti tik zmones, kurie tai supranta ir to siekia, o ne isgyvenimo zygi praejusius ir siekiancius isgarseti. Tremtis tai ne ta vieta kur reik daryti reklamas.
Zmones reik tikrinti ne mirtimi, o gyvenimu.
P.s. jei Mikutavicius imtusi speleo zygio populiarinimo, tai mes irgi turetume problemu su atranka, o urvai su ekologija. Gerai, kad niekam dar tokia geniali mintis nesove i galva.

2008 06 02, Pir 17:44
Aprašymas
Hado demonas
Vartotojo avataras

Įdomus komentaras portale lrytas.lt

Lietuviškai viršukalnei tiktų ir mano katino vardas

Bronius Matelis

2008-09-10

Šią vasarą iš Kinijos vakaruose esančių Kun Luno kalnų grįžę Vilniaus universiteto žygeivių klubo keliautojai paskelbė tautai gerąją naujieną – tolimojoje šalyje atsirado dar mažiausiai keturios lietuviškus vardus turinčios viršūnės. K.Donelaičio, Lietuvos, Žalgirio, M.K.Čiurlionio, Kauno politechnikos instituto, Vilniaus universiteto, Dariaus ir Girėno, dabar dar ir Senojo Vilniaus, Vilniaus universiteto žygeivių klubo, Kristinos Bumelytės ir daug kitų net visiems gerai nežinomų lietuviškų viršūnių bei kalnų perėjų šiuo metu reklamuoja mūsų šalį.

Minėti universiteto alpinistai pradžioje planavo kopti į beveik 7 000 metrų aukščio viršūnę ir jai suteikti lietuvišką vardą.

Bet nuvykę į vietą ir gerai apsidairę jie nutarė kopti jau į kitas, kur kas žemesnes, ir joms tuos vardus į kairę bei dešinę išdalyti. O jeigu ir į tas aukštumas nebūtų pavykę įkopti? Dar žemesnių kalvų kalvelių būtų ieškoję? Argi taip daro rimtų ekspedicijų dalyviai, pretenduojantys į kone metų įvykį? Tad ir išėjo kaip tam ant asilo jojančiam kazachui – ką matau, tą ir dainuoju.

Taip kopdami ir dainuodami per kelias savaites lietuviai pridainavo net keturias lietuviškas viršūnes ir perėjas. Kilnus noras kažkaip įamžinti Altajaus kalnuose žuvusios draugės K.Bumelytės atminimą, tačiau ir šiuo atveju vien tik gerų norų toli gražu neužtenka. Kitą perėją keliautojai buvo sugalvoję pavadinti Mylinčių žmonių vardu. Geresnio „lietuviško“ pavadinimo tikrai nesugalvosi.

Kokie nors vokiečiai turėtų kristi ant žemės ištikti pavydo konvulsijų ir ilgai tampytis, nes jie tiek vokiškų viršūnių ir per kelis dešimtmečius nepridainuoja.

Visada stebindavo ir juokindavo lietuvių noras pasigirti pasauliui, kad būtent mes, lietuviai, išradome cepelinus, o prie jų ir didžiausią Visatos stebuklą – spirgus.

Kažkas panašaus vyksta ir su tomis lietuviškomis viršūnėmis. Džiaugiamės tuo, dėl ko iš tikrųjų gėdydamiesi raudonuoti turėtume.

Esu vienas iš tų, kurie jau 20 metų irgi kartais išsirengia į kalnus, todėl pradžioje visiškai atsakingai ir jau tikrai be humoro galvojau, gal nereikia juoktis iš saviškių? Bet neištvėriau. Kita vertus, saviškio įsmeigtos strėlės gal mažiau skauda.

Tiesa yra paprasta ir karti – šiuo metu pasaulyje nėra nė vienos kalno viršūnės, kuri būtų kaip nors įteisinta lietuvišku vardu. Todėl anei spirgais, anei lietuviškomis viršūnėmis juokinti pasaulio nereikėtų.

Dar blogiau yra tai, kad pastaruoju metu kai kam labai jau niežti padus ne tik keliauti, bet ir farširuoti žmonių galvas tomis lietuviškomis viršukalnėmis. Rodos, ir gėdos jausmą, ir proto likučius Dievulis iš mūsų jau atėmė. Jau net atsirado keli turtuoliai, kurie patys siūlo finansiškai paremti ekspediciją į kalnus mainais už tai, kad įkopę į kokią nors viršukalnę ją alpinistai pavadintų jų ar jų vaikų, mylimųjų arba kažkokių įmonių vardais.

Trenkite mane su varteliais, bet tai – bergždžias reikalas. Dar gerai, kad tie pageidavimai vykdomi ne Indijos kalnuose, nes ten už panašius nelegalius kopimus, tokias krikšto apeigas bei vardų dalinimus grėstų suėmimas ir nemaža bauda. Kaip sakoma, žmonės planuoja, o Dievas juokiasi.

Na, aš irgi norėčiau pavadinti vieną iš viršūnių, pavyzdžiui, savo katino vardu – Šilkas. Jis – geras katinas. Visai nesityčioju. Paprasčiausiai būtent tokias mintis man ir sukelia vis nauji rašiniai apie dar ir dar vieną lietuvišką viršūnę, kurių pavadinimuose dažnai jau skamba tik komercinė ar tik kažkokio vieno klubo reklama. Lyg kažko tauresnio ir iškilesnio nebeturėtume. Ir nieko lietuviško, be lietuviškų raidžių, tuose pavadinimuose dažnai nebelieka.

Tai vis tiktai, ar yra tų lietuviškų viršūnių, kaip daug kur tvirtinama, Pamyro, Tian Šanio ar Kaukazo kalnuose?

Nuneigti, kad lietuviai buvo dar sovietmečiu įkopę ir suteikę lietuviškus vardus gal ne pasakiško grožio, tačiau tikrai gražioms viršūnėms, negalima. Tačiau nė viena jų iki šiol nėra įteisinta tose valstybėse, kuriose yra ta viršūnė.

Pirmiesiems įkopėjams automatiškai niekas nesuteikia teisės pavadinti viršūnę savo parinktu vardu, o to nežinodami dažnai ir svaigsta iš džiaugsmo krykštaujantys lietuviai. Gali net susidaryti neišbrendamas labirintas, kai tą pačią viršūnę latviai vadins savo, mes – savo, o dar kelios tautos – savo vardu. Išsiaiškink dabar kad gudrus, kuris ten pirmas, o kuris antras į ją įkopė.

Šiuo metu viena vertingiausių yra 1959 metais Kaukazo kalnuose žuvusio Lietuvos alpinizmo pradininko G.Akstino vardo viršūnė Tian Šanio kalnuose. Kitais metais organizuojamos gausios ekspedicijos metu į šią viršūnę turėtų kopti daugiau nei šimtas lietuvių. Dar lietuviams galėtų būti svarbios M.K.Čiurlionio, Lietuvos, galbūt – K.Donelaičio viršūnės.

Lietuvos keliautojų sąjungos prezidentas A.Jucevičius, kurio pavardė atveria beveik kiekvieno bet kuriuose kalnuose gyvenančio piemens jurtą ir širdį, jau daugelį metų įvairiais raštais bei nusmailintu liežuviu kantriai skrebena Tadžikijos bei Kirgizijos valdžios duris, prašydamas įteisinti bent šias kelias lietuviškas viršūne – kad pasaulio kalnų žemėlapiuose jos pagaliau atsirastų. Tai idėjai pritaria ir padeda ne vienas garsus vietos ar Rusijos alpinistas, tačiau lietuviško skambesio kol kas neįgauna nė vienas tų kraštų kalnas.

Tad ar dabar tikrai yra tinkamas laikas be pabaigos atakuoti naujas lietuviškas viršūnes, kurios neturi jokios galimybės būti pripažintos? Gal geriau suvienyti jėgas tam, kad turėtume bent kelias tikrai Lietuvą garsinančias viršukalnes?

Lietuvių pergalės krepšinio aikštelėse dešimtmečiams įrėžia Lietuvos vardą milijonų užsieniečių galvose. Lietuviškos viršūnės stovėtų amžius, o į ją kopdami užsieniečiai tikrai paieškotų internete, ką reiškia žodis Lietuva, Čiurlionis, Darius ir Girėnas ar K.Donelaitis. Dėl tos idėjos oficialių vizitų metu į tas šalis galėtų pakovoti ir mūsų valstybės vadovai bei mūsų ambasadoriai. Juo labiau, kad ši reklama Lietuvai nieko daugiau nekainuotų – sudėtingi įkopimai jau atlikti, beliko sutvarkyti formalumus.

Štai tada jau tikrai būtų galima atskirti, kurios lietuviškos viršūnės yra tikros, iškilios ir nedarančios valstybei gėdos, o kurios, pavadintos kokio nors lietuviško dešrų fabrikėlio vardu, yra skirtos tik anekdotams kurti.

http://www.lrytas.lt/-12210198401220376 ... vardas.htm

2008 09 10, Tre 14:57
Aprašymas WWW
Puruša
Vartotojo avataras

Standartinė del vardu
Vardu suteikimas yra didele problema ne tik kalnams, bet ir urvams. Kalnai daznai jau turi vietiniu zmoniu naudojamus pavadinimus ir visai nereikia i ji ikopti, kad gautum teise ji pavadinti.
Urvus irgi nereikia praeiti, kad ji pavadinti, uztenka surasti iejima ir jau gali suteikt pavadinima. As Sezamui daviau pavadinima kai urvo dar nebuvo, tai buvo tik akmenu savartynas ir jokio iejimo.
Daugumas atradeju nezino tokio mokslo kaip toponimika ir pavadinimus suteikia nemoksliskai. Taip atsitiko ir su pirmu lietuvisku urvu KSS, kuris reiskia Kauno speleo saskrydi. Ukrainieciai irgi persistenge urvus vadindami 200 metu Simferopoliui ir Sevastopoliui. Reikia vengti trumpinimu ir ilgu sakiniu pavadinime.
Nerekomenduojama kalnams ir urvams suteikti upiu, ezeru, juru pavadinimus. tai tik nereikalinga makalyne.
Pvz: Kalnui suteiktas upes Irtišius vardas, arba urvams - Venta, Ula ...
Mums reiketu daugiau apie tai diskutuoti ir mokintis suteikineti vardus

2008 09 10, Tre 15:57
Aprašymas
Hado demonas
Vartotojo avataras

Pramušti (psichologiniai ir tingėjimo :) ) ledai YuoTube

Pirmieji (mano žiniomis) Aenigma video šiam portale
http://www.youtube.com/watch?v=KJ19iclvODM
http://www.youtube.com/watch?v=oWunZiEHMnU

Yra norinčių sudėti daugiau? ... Man fiziškai reiktų turėti video, o tada aš jau sutvarkyčiau ir sudėčiau.

2008 11 26, Tre 18:34
Aprašymas WWW
Puruša
Vartotojo avataras

Hipis rašė:
Pramušti (psichologiniai ir tingėjimo :) ) ledai YuoTube

Pirmieji (mano žiniomis) Aenigma video šiam portale
http://www.youtube.com/watch?v=KJ19iclvODM
http://www.youtube.com/watch?v=oWunZiEHMnU

Yra norinčių sudėti daugiau? ... Man fiziškai reiktų turėti video, o tada aš jau sutvarkyčiau ir sudėčiau.

Malonu, kad Aenigma studija pagaliau pradėjo sekti Raistudijos pėdomis ir įdėjo pirmus savo filmukus YuoTube.
Turiu daug patarimų, tik bijau, kad užpyksite, nesuprasite, na pvz: reik stengtis, kad kadrai filmukuose nesidubliuotų, tai geležinė taisyklė, jei jau įdėjai i vieną filmą, tai daugiau nesinaudok ta medžiaga kitame. Į akis krinta speleologo su baltu šalmu ir žaliom pirštinėm kartojimas.
Žinau ką atsakysite, kad geriau kažką daryti, nei nieko, bet tai bus tik tušti paistalai.
Noriu palinkėti sėkmės sunkiam kino operatoriaus darbe, svarbu noras kažkuo užsiimti, patirtis ateis su darbu...

2008 11 27, Ket 0:11
Aprašymas
Trogloditas

Saunuolis Hipis, tikrai pajudejo ledai, nors youtube sunkoka surasti siuos video.
Tikiuosi Raimis parasys, kaip galima isnaudoto youtube, nes pats patirties neturiu.

Taip pat noreciau visu speleologu paprasyti, kad savo emailuose, skype, gmail'o pokalbiuose reklamuotu VORONIJOS ekspedicija.

Mano asmeninis pavyzdys gmaile:

"--
Gediminas Sakalauskas
+370 646 20730

"Lietuvos speleologai leisis į giliausią pasaulio urvą, 2150 m. gylyje įamžins Lietuvos vardą".
http://www.gilyn.lt
http://www.speleo.lt "

Kam to reikia ? rasydami laiskus, kalbedami svetainese Jus reklamuosite projekta, o tai vienas is mini budu - K kanalu didinti zinomuma.
Kaip tai bus panaudota ? Asmenys, kurie eis kalbeti del ekspedicijos remimo pas informacinius bei kitus remejus, gales parodyti puslapiu lankomuma - statistika. Vienas is mini argumentu, kodel mus gali paremti.

Gediminas
p.s. taip pat noriu visu paprasyti, kad teikiamos pastabos butu paremtos siulymais. Nusirdziai laukiu siulymu.... :)

2008 11 27, Ket 14:42
Aprašymas
Hado demonas
Vartotojo avataras

Raktažodžiai yuotube jau veikia. Tereikėjo šiek tiek palaukti kol atsinaujins duomenys.

Kaip dėl kitų video ir prezentacijų? Kas ką turite ir manote, kad verta įdėti?

2008 11 27, Ket 18:42
Aprašymas WWW
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Atsakyti į temą   [ 157 pranešimai(ų) ]  Eiti į Ankstesnis  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Kitas

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Google [Bot] ir 6 svečių

Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į: