Peržiūrėti neatsakytus pranešimus | Peržiūrėti aktyvias temas Dabar yra 2022 08 10, Tre 19:51Atsakyti į temą  [ 2 pranešimai(ų) ] 
 Pažaislio vienuolyno požemiai 
Autorius Žinutė
Hado demonas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2005 09 15, Ket 17:44
Pranešimai: 884
Standartinė Pažaislio vienuolyno požemiai
Radau senoką straipsnį. Gal kas dar kokios info turite?

Pažaislio vienuolyno tunelių dar nesiryžtama tyrinėti

Už ekskursijas Pažaislio vienuolyne atsakinga sesuo Edita dažnai prasitaria ir apie po bažnyčia bei vienuolynu esančius ir beveik netyrinėtus požemius, rašo „Lietuvos ryto“ priedas „Laikinoji sostinė“.

Pasak jo, Pažaislio vienuolynas – didžiulė, iki šiol neįminta paslaptis.Apie legendomis apipintus, tariamai po senamiesčiu esančius tunelius jos klausinėja ir romantiškai nusiteikę kauniečiai.

„Kai kas teigia, kad šie tuneliai veda net iki Pažaislio vienuolyno. Kadangi nėra išlikusių jokių bažnyčios, vienuolyno bei požemių brėžinių, teigti, kad jie egzistuoja, negaliu, bet ir negaliu paneigti, kad jų nėra“, – sakė sesuo Edita.

Atkūrus nepriklausomybę, skiriamos tik nedidelės lėšos bažnyčiai bei vienuolynui restauruoti, tunelių tyrinėjimu kol kas nebuvo susidomėta.

Po vienuolynu esantys rūsiai bei požemiai aitrino visus buvusius šio baroko perlo šeimininkus.

Pirmiausia vienuolyną smarkiai nusiaubė čia arklides įkūrę Napoleono armijos kariai. Prancūzijos muziejuose šiuo metu galima rasti gausybę tuo metu prisigrobtų brangenybių bei meno kūrinių.

Vienuolių užkastų lobių ieškojo ir vėliau čia įsikūrę Rusijos caro kariai, taip pat per Pirmąjį pasaulinį karą, 1915 – 1918 metais, vienuolyną užėmę vokiečių kareiviai.

Ieškant lobių, daugybę kartų buvo griautos bei vėl užmūrytos rūsių sienos, užverstos žemėmis ne tik vienuolyno teritorijoje, bet ir už jo vedantys tuneliai.

„Dabar mūsų pačių pastangomis ištyrinėta tik labai mažai to, kas dar slypi po žemėmis“,- sakė vienuolyną prižiūrintis inžinierius Jonas Šinkūnas.

Prieš keletą metų jis su būreliu J.Vitkaus inžinerinio bataliono kareivių atkasė keletą po bažnyčia esančių siaurų, apie metro skersmens tunelių bei iki tol nežinomų patalpų.

Jose kareiviai rado kažkada čia palaidotų žmonių kaulų. „Pavyko sužinoti, kad šiuos siaurus tunelius ir patalpas užvertė žemėmis prieš keliasdešimt metų čia atvykę iš Maskvos lobių ieškotojai“, – pasakojo J.Šinkūnas.

Vienas tunelis eina iš rūsyje esančios kriptos, kur šiuo metu ilsisi vienuolyno įkūrėjo Kristupo Zigmanto Paco (1621 – 1684), jo žmonos Klaros Genoefos Izabelės bei 1665 metais mirusio sūnaus palaikai.

Šis tunelis dabar pritaikytas bažnyčios rūsių ventiliacijai. Žinomas, tačiau netyrinėtas ir kitas iš šios kriptos vedantis tunelis. Šiuo metu jis uždengtas didžiule plokšte. „Tuo mūsų darbas ir baigėsi. Daugiau tyrinėti neturėjome nei jėgų, nei įgaliojimų“, – sakė J.Šinkūnas.

Žinoma, kad iš vienuolyno vienas tunelis veda į pietus, pušyno bei Kauno marių link. Kol dar nebuvo pastatyta hidroelektrinė, toje vietoje buvo kapinaitės.

Išlikę šaltinių, kad į šį tunelį buvo galima patekti tik nuslinkus į šalį bažnyčioje ant angos uždėtą dangtį. Laikui bėgant, įėjimas buvo sunaikintas.

Šio tunelio senąsias sienas dabar slepia pietinėje pusėje, ties įėjimu į vienuolyną, sovietmečiu sumūrytas didžiulis rūsys.

„Jis visiškai netyrinėtas, tad gali būti, jog už šių sienų ir slypi visus dominančios Kauno požemių paslaptys“, – sakė sesuo Edita. Jau daug metų įėjimas į rūsį uždengtas sunkiu skarda apkaltu dangčiu.

Vargais negalais nukėlus dangtį ir atsinešus ilgas kopėčias patenki į užverstą supuvusiais lentgaliais bei šiukšlėmis, apie penkių metrų ilgio iš gelžbetoninių blokų sumūrytą tunelį.

Žinoma, kad ties anga į šį rūsį yra užverstas žemėmis įėjimas į vienuolyno pusę. „Tikriausiai tai padaryta dėl to, kad sovietmečiu į čia veikusį muziejų niekas nelandžiotų“, – teigė J.Šinkūnas.

Įveikus kliūtis, kairėje pusėje atsiveria žmogaus aukščio įėjimas į didžiulę, apie 30 kvadratinių metrų dydžio patalpą. Atidžiau patyrinėjus sienas matyti, kad keliose vietose yra užmūrytos kažkokios angos. Spėjama, kad tai ir yra paslaptingieji įėjimai į senuosius tunelius.

Kad iš rūsio kažkur veda tuneliai, galima spręsti ir iš tolėliau pušyne bei netoli kelio užverstų žemėmis vėdinimo angų.


2007 10 25, Ket 11:16
Aprašymas WWW
Hado demonas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2005 09 15, Ket 17:44
Pranešimai: 884
Standartinė 
Fotoreportažas iš Pažaislio vienuolyno požemių http://galerija.speleo.lt/v/kiti/urbani ... enuolynas/

Įėjimas į straipsnyje į vieną iš straipsnyje minimų tunelių (kuris veda miesto link) yra Pacų kriptoje už karstų, kur ant lentos prikaltas kryžiukas. Ją nuėmus, pasak vienuolės, yra kažkokia sklendė, o toliau eina tunelis, kuris baigiasia po bažnyčios laiptais. Tiksliau - užmūrytas. Jo aukštis ten siekia apie 5 (!!!) metrus.


2007 11 15, Ket 22:07
Aprašymas WWW
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Atsakyti į temą   [ 2 pranešimai(ų) ] 

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007