
Šv. Kazimiero bažnyčios rūsiai XVII a.
Kazimiero bažnyčios požemiai
http://galerija.speleo.lt/v/kiti/urbani ... kazimiero/
ir šiek tiek info ...
Vilniaus Šv. Kazimiero bažnyčią 1604-1635 m. pastatė Lietuvoje įsikūrę jėzuitai, remiami karaliaus Zigmanto Vazos, Lietuvos diduomenės ir miestiečių. Kaip anuomet buvo įprasta, po didžiuoju altoriumi buvo įrengta kripta – laidojimo vieta jėzuitams ir jų geradariams.
Bažnyčia ne kartą degė, buvo apgriauta, niokota į Vilnių įsiveržusių priešų kariuomenių. XIX a. ji paversta stačiatikių cerkve. Sunku pasakyti, kada buvo užversta pagrindinė bažnyčios kripta, tačiau ilgą laiką apie jos egzistavimą niekas nežinojo. 1991 m. ją atsitiktinai rado po sovietmečio tikintiesiems šventovę tvarkantys jėzuitai. Pro skliaute iškirstą angą, patekus į kriptą paaiškėjo, kad senasis įėjimas į ją vedė tiesiai iš presbiterijos. Dabar jis vėl yra atvertas. Tarp kriptoje suverstų griuvenų rasti žmonių palaikai, skulptūrų fragmentai ir kt.
1995 m. šioje kriptoje perlaidoti žmonių palaikai ir iš kitų, po Šv. Kazimiero bažnyčios prieangiu atidengtų rūsiu.
Kripta yra beveik 4 m aukščio ir 12 m ilgio. Viename jos šone stovi masyvi mūryta keturkampė kolona, į kurią remiasi skliautai. Šoninės sienos ir kolona padengtos šviesios spalvos tinku, ant kurio puikiai išsilaikę juosvi piešiniai, galbūt pradėtos, bet nebaigtos freskos, datuojamos XVII a. viduriu. Nors šių kompozicijų tapybos maniera skiriasi nuo kitų to meto pavyzdžių, tačiau juose nesunku įžvelgti europinės dailės bruožus. Lyginant su puošniais baroko stiliaus piešiniais, šios kompozicijos atrodo gana paprastos, spėjama kad jas sukurti galėjo jėzuitų namuose gyvenęs brolis.
Šių kompozicijų tema susijusi su mirtimi ir priskėlimo viltimi. Jose esantys tekstai – lotyniškos Šventojo Rašto ir maldų ištraukos.
Restauruotoje kriptoje įrengta atminimo vieta XVII – XVIII a. po Šv. Kazimiero bažnyčia palaidotiems jėzuitams bei jų geradariams ir ilgą laiką bažnyčioje dirbusiam šventajam Andriejui Bobolai.