http://forum.speleo.lt/

Virves plovimas
http://forum.speleo.lt/viewtopic.php?f=9&t=844
Puslapis 11

Autorius:  Pranske [ 2008 05 05, Pir 13:36 ]
Pranešimo tema:  Virves plovimas

“Kaip plauti virvę”

„Aš virvių neplaunu“ – dažnai galima išgirsti laipiotojų tarpe. Bet šių žmonių virvės, jei jomis naudojamasi gana dažnai, tampa netinkamomis laipiojimui po pirmo sezono ar dar greičiau. Kiti laipiotojai, kurių virvės tarnauja kelis metus, stengiasi prižiūrėti jas, kiek galima ilgiau išlaikyti geros būklės.
Aš nuolat susiduriu su klausimu kaip teisingai plauti alpinistines virves, todėl nutariau atlikti kelis testus, kad galėčiau pasiūlyti geriausius plovimo metodus, nepabloginančius virvės techninių charakteristikų. Virvės buvo plaunamos automatine skalbimo mašina, skalbiamos rankomis. Po to visos testuojamos klasikiniu svorio mėtymo testu kompanijos bokšte.
Virvė, numesta prie laipiotojo kojų surenka daug purvo, o prakaituotos rankos padeda smulkioms dalelėms prilipti taip, kad paskui jos savaime nebenubyra. Jei užminama ant virvės, prie visko prisideda dar ir spaudimas. Bet kokia kita apkrova (leidžiantis žemyn virve, saugant), ar netgi paprasčiausiai atmosferos drėgmė padeda mikrodalelėms patekti į virvės šarvą. Vanduo (virvei sušlapus) gali pernešti purvą į dar gilesnius sluoksnius.
Mažos purvo dalelės yra labai aštrios, todėl dažnai pažeidžia atskirus virvės pluoštus. Bet kokios apkrovos metu kelios priešingų krypčių jėgos veikia virvę, vyksta trintis tarp atskirų gyslų, todėl mikrodalelės veikia kaip miniatiūriniai peiliukai ir lėtai, bet užtikrintai pjausto virvę. Taip trumpinamas jos tarnavimo laikas. Laimei, virvė, kaip ir bet kuris tekstilės produktas, yra plaunama. Taigi kaip tai daryti teisingai?

Plovimo temperatūra

Virves galima plauti ne aukštesnėje kaip 40° temperatūros vandenyje. Ši riba (ją galima viršyti ne daugiau kaip 10°) nustatyta saugumo sumetimais, nes esant aukštesnei vyksta nepageidaujami procesai. Poliamidas, kaip ir kiekvienas tekstilės pluoštas, turi tendenciją trauktis. Pluošto susitraukimas išplovus aukštos temperatūros vandenyje sumažina virvės lankstumą ir leistinų kritimų skaičių.

Plovimo milteliai, muilas ar tiesiog vanduo?

Po kelių atliktų testų yra būtina pasakyti - skalbimo milteliai visiškai netinka alpinistinių virvių plovimui. Išbandytos kelios jų rūšys, ir nustatyta, kad virvėms visiškai išdžiūvus jos atlaikė 50% mažiau kritimų! Žinoma yra “neagresyvių“ miltelių, bet vistik sunku sužinoti tikslią jų sudėtį ar atskirų komponentų poveikį. Bet kokių miltelių naudojimas daro didelį poveikį virvės techninėms charakteristikoms ir tarnavimo laikui. Pavojus slypi ir tame, kad vizualiai niekas nepasikeičia,- pažvelgę į virvę jūs nepastebėsite jokių pokyčių. Muilas, jei jau jį naudoti, turi būti natūralus, be jokių priedų. Galų gale optimaliausia plauti paprasčiausiame vandenyje.

Skalbimo mašina ar rankomis?

Abu metodai išbandyti ir rezultatai buvo identiški. Jei laikomasi dviejų aukščiau paminėtų rekomendacijų (40° ir skalbimas tik vandenyje ar su paprastu muilu) pirminės virvės savybės nesuprastėjo. Skalbimo mašiną galima naudoti tik tuo atveju, jei jos būgnas nesurūdijęs ir nepažeistas. Kitaip virvę galima pažeisti mechaniškai.
Skirtumas tarp skalbimo rankomis ir mašina yra toks: skalbdami rankomis jūs geriau apžiūrėsite virvę ir pastebėsite jos pažeidimus. Bet kaip ten bebūtų, skalbimo mašina išskalbs virvę intensyviau ir efektyviau tik vandenyje, be muilo. Taipogi ji išgręs virvę ir ji išdžiūs daug greičiau.
Poliamidas turi nepageidaujamą savybę – sugerti vandenį. O tai mažina virvės stiprumą. Tik 5% padidėjusi masė sudrėkus 30% sumažina leistinų kritimų skaičių.

Išplautos virvės džiovinimas

Kaip jau minėjau vanduo turi neigiama poveikį virvės stiprumui. Todėl būtina gerai ją išdžiovinti. Rekomenduoju džiovinti tamsioje, sausoje vietoje. Rankomis plautą virvę reikėtų džiovinti mažiausiai 14 dienų, o mašina plautą – 7-10. Džiūvimo laikas svarbus, nes jei virvė ir atrodo sausa, ji dar gali “laikyti“ gana daug vandens. Pavyzdžiui, 10% vandens virvėje nepastebėsit, o tai sumažina jos tvirtumą 30%!

Aleš Urbanec
Lanex a.s.

Informacijos šaltinis Montis Magia

Autorius:  Mindaugas [ 2008 05 06, Ant 14:16 ]
Pranešimo tema:  Re: Virves plovimas

Tik reikia pridėti, kad virvės plovimas pas uolų laipiotojus ir speleologus skiriasi maždaug tiek pat, kiek mojavimas lazdele pas dirigentus ir kelių policininkus :)

O šiaip vystau mintį pasidaryti virvių plovimo mašiną. Manau užtektų ant ašies besisukančio būgno, kad vanduo pro jį tekėtų laisvai, o virvė ar kombenzonas neiškristų.
Tada būgną pamerkti į Vilnelę, prijungi prie makitos, pasnaudi pusvalandį kol išsikrauna akumuliatoriai ir susirenki švarias virves :)
Gal yra daugiau susidomėjusių?

Autorius:  Aidas [ 2008 05 07, Tre 10:30 ]
Pranešimo tema:  Re: Virves plovimas

Virves išplovėm savitarnos skalbykloj. Gavosi visai normaliai - 139 lt už 1200m virvės išplovimą ir išdžiovinimą... ~11ct už metrą... Visas procesas truko apie tris valandas.

Po kol kas tai geriausias išbandytas būdas. Į didelę mašiną, kuri paveža 14 kg sausų skalbinių buvom sukišę dvi virves po 200m, skalbėm be chemijos ir miltelių - 30 laipsniu temperaturoje... Vienas skalbimas 24 minutės. Rezultatas neblogas... manau rankomis taip neišplautume. Džiovinome lengviausiu būdu apie 13 minučių.

Jei tai pasiteisins - siūlau ten plaut ir ateityje...

Aidas

Autorius:  Mindaugas [ 2008 05 07, Tre 12:12 ]
Pranešimo tema:  Re: Virves plovimas

Super. Geriau nieko ir nerasim. Kad tik skalbykla neužlinktų nuo tokio molio kiekio kanalizacijoj :)

Puslapis 11 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/