Peržiūrėti neatsakytus pranešimus | Peržiūrėti aktyvias temas Dabar yra 2021 07 28, Tre 3:45Atsakyti į temą  [ 5 pranešimai(ų) ] 
 Nardymui naudinga info (iš interneto) 
Autorius Žinutė
Puruša
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2005 10 24, Pir 17:34
Pranešimai: 2380
Standartinė Nardymui naudinga info (iš interneto)
Nardymo su nitroksu pagrindai.

Praturtinti deguonimi oro mišiniai populiarėja kosminiu greičiu. Kyla klausimas: jeigu jį naudoja ir kiti narai, kodėl gi nepabandžius ir man?

Jeigu norite dar labiau pagerinti savo nėrimus, neignoruokite nitrokso. Nors jis yra techninio nardymo pagrindas, bet gali būti labai naudingas ir paprastam rekreaciniam narui.
Rekreacininkui nitroksas suteikia milžiniškus privalumus, pailgindamas dugno laiką gyliuose iki 35 m. Tik jo nereikia painioti su trimiksu – mišiniu helio pagrindu, naudojamu giliems nėrimams.

Sklando mitas, kad techninis nardymas skirtas vien kažkokiems antžmogiams, bet niekas neatkreipia dėmesio, kad daugelis naujovių pas rekreacininkus ir atėjo būtent iš tech divingo, ir techninis vystymasis vis toliau vyksta, nuo ko mes visi tik laimime. Geriausias to pavyzdys – nitroksas. Jis jau čia, jau naudojamas ir paprastų narų. Bet kaip nebūtų keista, mišinys Nr1 – toks įprastas „technikams“, vis dar lieka apgaubtas mistikos „normalių“ narų tarpe.

Kas yra nitroksas?
Paprastas oras irgi yra nitroksas – su maždaug 79 proc azoto ir 21 proc deguonies. Bet nitrokso mišiniai (arba sutrumpintai – miksai), naudojami nardyme, iš tikro yra praturtinti deguonimi, kartais jie dar sutrumpintai vadinami EANx (enriched-air-nitrox), kas reiškia, kad jų sudėtyje yra didesnis deguonies kiekis. Tai reiškia, kad nardymo nitroksas turi daugiau nei 21 proc deguonies.

Privalumai.
Pagrindinis akivaizdžiausias ir didžiausias nitrokso mikso privalumas – kad jūs nardote kvėpuodamas oru, kuriame yra mažiau azoto. Reiškia, mažiau azoto patenka į kraujotakos sistemą, mažiau azoto turi ir pasišalinti iš kraujotakos pakilimo metu, mažiau reikia pašalinti ir paviršinio intervalo metu. O tai, savo ruožtu, reiškia kad žymiai sumažėja šansai susirgti dekompresine liga (DKL).

Kai kurie narai pilnai išnaudoja šį privalumą pailgindami dugno laiką, kiti (dažniausiai vyresnės kartos, atsargūs, ar nardantys tolimuose kraštuose, kur nėra barokamerų) naudoja nitroksą dekompresijai. Dar kiti naudoja nitroksą ir tam, ir tam – truputį pailgina dugno laiką ir kiek praplečia saugumo ribas dekompresijos metu.

Kiti nitrokso privalumai nėra tokie akivaizdūs, ir labiau pagrįsti asmenine narų patirtimi, o ne paremti moksliniais tyrimais. Dar kitos naudingos savybės apie nitroksą narų tarpe žinomos vos ne iš anekdotinių situacijų ir nutikimų. Nors kas žino, galbūt kas nors kada nors, finansuos brangius tokio pobūdžio tyrimus ir išsiaiškins visą tiesą. Mano asmeninė patirtis rodo, kad po nardymo su nitroksu jaučiamas mažesnis nuovargis, nėra įprasto mieguistumo.

Pavyzdžiui, kartą po nardymo Floridos olose, gryžtant atgal vienas naras visą kelią snaudė. Aš padariau pastabą vienam iš nardymo centro darbuotojų, ir jis atsakė, kad tai vienintelis naras, tądien nardęs su oru. Visi kiti nėrė su nitroksu – ir niekam nesinorėjo miegoti.

Dekompresija su nitroksu.
Nerti su nitroksu reiškia naudoti vieną iš kelių standartinių miksų. Šiuo metu yra du pagrindiniai miksai, naudojami dive centruose: 32 proc ir 36 proc, bet galima užsakyti ir bet kokį kitos sudėties miksą – priklausomai nuo jūsų poreikio konkrečioms nėrimo sąlygoms. Dauguma sertifikavimo agentūrų narų apmokymui naudoja lenteles su Nitrox32 ir Nitrox36, nors kartais pasitaiko ir Nitrox28. Nacionalinė amerikos NOAA (Nacional Oceanic and Atmospheric Agency) agentūra viena pirmųjų pripažino nitroksą ir pavadino jį Nitrox I (32 proc) ir Nitrox II (36 proc). Gali būti, kad jūs kada nors sutiksite tokius pavadinimus, kurie retkarčiais naudojami, ypač kai kuriose JAV valstijose.

Dive kompiuteriai, pritaikyti nitroksui, dabar yra plačiai prieinami, bet prieš nėrimą turi būti nustatomi būtent tam miksui, kuris bus naudojamas.

Patarimas: nepirkite kompiuterio, kuris skirtas vien darbui su oru, netgi jeigu net negalvojate nardyti su nitroksu. Pirkite nitroksinį kompą, kadangi kas žino, galbūt ateityje jūs norėsite išnaudoti visas jo galimybes, o beto, nitroksinių kompų perpardavimo kaina visada didesnė.

Potencialūs pavojai.
Deguonis yra gyvybiškai svarbus mūsų organizmui. Bet tuo tarpu, kai pernelyg žemas jo lygis akivaizdžiai gręsia gyvybei (su kuo susiduria pilotai ir aukštikalnių alpinistai), pernelyg didelis lygis irgi tampa problema – gręsia apsinuodijimas deguonimi.
Kvėpavimas didesniu parcialiniu deguonies slėgiu (PPO2 – partial pressure of oxygen), nei įprastas paviršiaus oras, kelia dvi pagrindines problemas (priklausomai nuo slėgio ir ekspozicijos laiko).

Labai aukštas PPO2 lygis, kartu su dideliu aplinkos slėgiu (kas įprasta nardyme) gali sukelti konvulsijas ir priepuolius, netgi po gan trumpo laiko. Tačiau, netgi ir paviršiuje kiek ilgesnį laiką pakvėpavus 100-procentiniu deguonimi, krūtinėje gali būti jaučiamas skausmas. Efektas nuo pernelyg daug deguonies gali turėti dvi formas – aštrus apsinuodijimas, arba chroninis apsinuodijimas. Pastarasis gal ir vargu įmanomas po kelių nėrimų, bet ilgoms povandeninėms ekspedicijoms ir agresyviems olų nėrimams reikia gerai pasiruošti, viską paskaičiuoti ir pasiruošti.

Lengviausia išeitis siekiant išvengti aštraus apsinuodijimo deguonimi – vengti viršyti maksimaliai leidžiamo gylio (MOD – Maximum Operating Depth) ir visada likti aukščiau šios ribos. Tai laiko PPO2 lygį saugiose ribose.
Laikui bėgant, MOD buvo pakeistas į didesnio saugumo pusę, ir grafike matyti šiuo laiku rekomenduojami gyliai prie atitinkamo mikso.

Kokie nitrokso trūkumai?
Prie trūkumų galima priskirti tai, kad reikia naudotis specialiu prietaisu – mišinio analizatoriumi (kad patikrinti mikso sudėtį balione ir įvesti tikslius duomenis į kompiuterį), mokėti praktiškai naudotis skirtingais analizatoriais. Beto, balionus būtina tiksliai žymėti (kad nesupainioti), turėti tam tikrą supratimą apie mišinį ir tai, kokiu būdu jis buvo gaminamas.

Kodėl narams būtina turėti supratimą apie nitroksą?
Nitroksas vienokiu ar kitokiu būdu liečia visus narus, kadangi šiuo metu jis yra labai plačiai naudojamas. Aš nardžiau su nitroksu Anglijoje, Raudonojoje jūroje, Indijoje, Floridoje ir Australijoje. Netgi jeigu jūs nenaudojate nitrokso, jums būtina apie jį žinoti – ir dėl keleto priežasčių.

Visų pirma, galbūt kada nors jūs gausite į porą daiverį, naudojantį nitroksą, ir jums bus būtina suprasti iš to sekančias pasekmes. „Orinis“ daiveris gali saugiai nerti į didesnius gylius, nei nitroksinis, kuris turi gylio apribojimus priklausomai nuo naudojamo mikso. Tačiau aukščiau šio gylio nitroksinis naras turės ilgesnį bedekompresinį laiką. Gaunasi, kad nitroksinis naras turi gylio apribojimus, tuo tarpu „orinis“ naras turi laiko apribojimus. Tą abiems narams reikia įsisamoninti dar prieš įeinant į vandenį.

Antra, naudojant nitroksą, įranga turi būti suderinama su deguonimi. Pavyzdžiui, visokie silikoniniai tepalai yra plačiai naudojami ant įvairių O-ringų ir reguliatorių vožtuvų. Bet pabandykite pajungti balioną su deguonies miksu prie kokio nors silikonu suteptu paprasto reguliatoriaus – nors ir tiesiog slėgio patikrinimui – dėl cheminės reakcijos rizikuojate sudeginti reguliatorių, o gali būti ir dar blogiau.

Kitas potencialus pavojus – jeigu atsitiktinai pasiimsite nardymui nitrokso balioną, užuot paėmus oro. Nieko neįtardami, jūs rizikuojate viršyti maksimalaus gylio ribas duotam PPO2. Tai gali sukelti apsinuodijimą ir konvulsijas. Kadangi veiksmas vyksta po vandeniu, apie pasekmes galite numanyti patys...

Išvados.
Nardymas su nitroksiu siūlo naujas viliojančias perspektyvas, bet pradinis treningo kursas yra būtinas. Visos pagrindinės sertifikavimo agentūros, tokios kaip PADI, BSAC, TDI, NAUI ir SAA siūlo pradinius nitrokso kursus, kuriuos praėję palypėtumėt ant žemiausio techninio nardymo laiptelio.
(iš puslapio: www.scuba-diving.lt)

_________________
Tiktai durelės skiria "Verno & Ko urvelius" nuo beprotiško pasaulio.
Heinrichas Heinė


2009 02 12, Ket 13:32
Aprašymas
Puruša
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2005 10 24, Pir 17:34
Pranešimai: 2380
Standartinė Re: Nardymui naudinga info (iš interneto)
Gal šitie maži atsarginiai balionai gali būti naudojami kažkaip urvuose, apie tokius galėjau tik pasvajoti kai nėriau į galutinį KSS urvo sifoną prieš daug metų.
http://www.spareair.com/
Na ir nėra jie tokie brangūs, man reiktų vieno, jei užsakinėsite:
http://www.spareair.com/product/models.htm#modelnitrox

_________________
Tiktai durelės skiria "Verno & Ko urvelius" nuo beprotiško pasaulio.
Heinrichas Heinė


2009 02 12, Ket 13:59
Aprašymas
Trogloditas

Užsiregistravo: 2007 02 04, Sek 14:13
Pranešimai: 167
Miestas: Vilnius-Alytus
Standartinė Re: Nardymui naudinga info (iš interneto)
Labai paprastas, aiškus ir įdomus straipsnis. Nuo savęs galiu pridėti tik šiek tiek patikslinančios info, kam tai įdomu:
nardant su oru taip vadinamas MOD'as yra ~65m. Azotinė narkozė ~40 m.
nardant su Nitrox32 MOD'as yra ~33m. Azotinė narkozė ~50m.
nardant su Nitrox36 MOD'as yra ~28m. Azotinė narkozė ~52m.

Dar yra toks Nitrox50 MOD'as ~18m. Naudojamas Paskutiniam ilgiausiam dekompresinaim sustojimui. Sumažina dekompresijos laiką 2,5 karto.

Pagrintinis praktinis Nitrox'o trūkumas yra net ne gylis, o kaina. Baliono užpildymas Nitroxu daug kartų brangesnis už oro.

_________________
Hasta La Victoria Siempre!


2009 02 12, Ket 14:23
Aprašymas
Hado demonas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2005 09 15, Ket 17:44
Pranešimai: 884
Standartinė Re: Nardymui naudinga info (iš interneto)
"Poniai" urvuose nerekomenduojami ir niekas iš speleo narų (bent jau Rusijoje) jų nenaudoja. Jie yra skirti reakriaciniam daivingui kaip atsarginis reguliatorius. Vietoje ponių yra naudojami 1-2 litrų talpos balionai su reguliatoriais ir manometrais. Tokia sistema užima ne ką daugiau vietos ir yra daug patikimesnė.

_________________
http://blog.lrytas.lt/foto


2009 02 12, Ket 15:03
Aprašymas WWW
Puruša
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2005 10 24, Pir 17:34
Pranešimai: 2380
Standartinė Re: Nardymui naudinga info (iš interneto)
Hipis rašė:
"Poniai" urvuose nerekomenduojami ir niekas iš speleo narų (bent jau Rusijoje) jų nenaudoja. Jie yra skirti reakriaciniam daivingui kaip atsarginis reguliatorius. Vietoje ponių yra naudojami 1-2 litrų talpos balionai su reguliatoriais ir manometrais. Tokia sistema užima ne ką daugiau vietos ir yra daug patikimesnė.


Patikimumas yra paprastume, mes negalime sau leisti visada apsikarstyti ant saves daug irangos, tai imanoma tik tuose sifonuose, kurie turi daug erdves ir prasideda pavirsiuje, bet ne urvo dugne. Isivaizduoju kaip jauciasi zmogus uzsidejes visa ta irangos makalyne, gal tai naujokas koks arba jis neturi draudimo?
Paveikslėlis

_________________
Tiktai durelės skiria "Verno & Ko urvelius" nuo beprotiško pasaulio.
Heinrichas Heinė


2009 02 12, Ket 18:12
Aprašymas
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Atsakyti į temą   [ 5 pranešimai(ų) ] 

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 3 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007