Peržiūrėti neatsakytus pranešimus | Peržiūrėti aktyvias temas Dabar yra 2021 02 25, Ket 22:32Atsakyti į temą  [ 31 pranešimai(ų) ]  Eiti į Ankstesnis  1, 2
 Laosas 2012 - 2013 
Autorius Žinutė
Troglobiontas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2010 01 19, Ant 14:44
Pranešimai: 254
Standartinė Re: Laosas 2012 - 2013
2013-02-01
Nikita rašo:

"Nachinaem sezon fevralskih foto, zhdem esche Jolantu i Andreja"
http://galerija.speleo.lt/v/keliones/20 ... 3+vasaris/

"Вернулись в Такек. Продлили Лаоские визы. (При въезде даётся только на 30 дней. А продлить в милицейском участке можно).
Путешествовали на привязаном к мотоцикле велике. Ну по очереди менялись, кто на велике. С этой велобуксировкой два раза падал. Пацарапал колено.
Нашли одну пещеру. Думали второй рай, но оказалась маленкой - Раймондас сплавал, забраковал. Ну хорошая пещера. Надо будет топо сделать.
Мы ездили в режиме прятанья от местных. И если мы видели, что нас заметили, так меняли местоположение. Чтоб не было проблем с местными. Такой режим и определил наше путешествие. Были 2 сутки. И одни сутки на добирание. Этот район характеризуется тем, што сложно добираться до стен с пещерами. Сложно потому, что джунгли, или потому, что местные."

Andrejus:
http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 371&type=1


2013 02 01, Pen 18:18
Aprašymas
Troglobiontas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2010 01 19, Ant 14:44
Pranešimai: 254
Standartinė Re: Laosas 2012 - 2013
Baigėsi kai kam dar vienas, o man ir Andrejui - pirmas kelionės etapas.
Etapas mums, ką tik atvykusiems – tiesiog įspūdingas, visapusiškai sėkmingas ir darbingas. Viskas nauja, be galo įdomu ir neįprasta.
Per pastarąją savaitę padaryta net keturių urvų topo – nuo mažycio komandos susidirbimui daugiau nei kilometro ilgio, prie kurio grįšime tyrinėti ir matuoti. Išžvalgyta trys kalnų rajonai.
Pirmąją etapo dieną grupė vyko žvalgyti netoli Thakeko esančio rajono. Primatavo daugiau nei 300 metrų urvo.
Antradienį (vasario 5 d.) Thakeką pasiekiau ir aš. Greitai susiruošę išvažiavome į tolimesnį regioną už 80 km. Pora naktų nakvojome vietiniame kaime svečiuose pas vietinę gentį. Apžiūrėjome Tham Deng urvą. Tai didžiulis urvas, kuriame vietiniai renka guaną. Urvo įėjimas pasiekiamas lipant stačiais kalno šlaitais ir yra gan aukštai kalne. Dėl to guano rinkėjai ten įrengę trosinę trolėją guano maišams nuleisti. Įdomu, kad pačių šikšnosparnių ten ne tiek jau daug matėme. Pats urvas gigantiškas. Jame labai daug užvartų. Ilgoji salė apgaulingai klaidi – vienoje atšakoje ilgai iškojome išėjimo tarp luistų. Teko ten panaudoti ir vertikalios speleologijos įrangą.
Šiame rajone padarėme vieno naujo nedidelio urvelio topo. Po matytų didžiulių erdvių taip traukė prie pažįstamo ir įprasto šliaužiojimo meandrais ir siaurumais:)
Urvuose sutikome didelių vorų ir šimtakojų, bet tikrųjų urvų gyventojų neradome.
Po poros dienų pervažiavome į kitą rajoną. Kuris mus apdovanojo atradimų džiaugsmu. Pirmiausia tyrinėjome ir darėme topo urvo, kurį mūsiškiai surado dar praeitais metais. Urvas be galo gražus. Pagal topo daugiau nei kilometro ilgio. Nakvojome džiunglėse. Naktis praėjo labai ramiai, be jokių incidentų ir nelauktų svečių.
Kitą dieną mūsų žvalgybinė grupė, besibraudama su „Fiskaro“ žirklėmis palei kalno sieną per džiungles, surado didžiulį urvą iš kurio tekėjo upė Tukas. Džiaugsmui nebuvo ribų. Persikėlėme netoli Tuko urvo. Nakvojome džiunglėse, o mus saugojo 4 vietiniai taiklūs medžiotojai. Jie mus vaišino sumedžiotom varlėm. Mielai mums parodė urvą, kurį mes jau ir patys buvom suradę. Atrodo, kad tai didžiausias iki šiol mūsų atrastas urvas.Vos pastebimas šoninis intakas atvėrė labai ilgą, klaidų labirintą, kuriame jautėsi oro trauka. Nei topo, nei tyrinėjimo dar nebaigėme. Po poros dienų ketiname grįžti į šį urvą ir pereiti tą kalną kiaurai, išeiti į vidinį uždarą slėnį, kuriame gyvena evoliucijos nepaliesti vėžliai. Tokio vieno griaučius kelių šimtų metų senumo aptikome naujoje Tuko atšakoje.
Grįžome į Thakeką. Ir Andrejus naktiniu autobusu išvyko į Savanaketą darytis Tailando vizos. Kol lauksime jo sugrįžtančio, apžiūrėsime netoli Thakeko esančius kalnų masyvus.

Nuotraukos jau galerijoje:
http://galerija.speleo.lt/v/keliones/20 ... 3+vasaris/


2013 02 11, Pir 12:33
Aprašymas
Troglobiontas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2010 01 19, Ant 14:44
Pranešimai: 254
Standartinė Re: Laosas 2012 - 2013
Vasario 12 – 15 d. - intensyvios topografijos etapas. Išmatuota kilometrai urvų.

Vasario 12 d., antradienis:
Kol laukėme grįžtančio Andrejaus, išvykome į netoliese Thakeko esantį rajoną. Rajonas man labai patiko, nes šalia tyrinėjamo kalnų masyvo arti nebuvo vietinių gyvenviečių ir mums nereikėjo švaistyti laiko ir energijos socialinių ryšių užmezgimui ir palaikymui.
Labai greitai buvo surastas dėmesio vertas urvas ir neatidėliotinai pradėta daryti topo. Urvas pasitaikė „krymietiškas tipo Mamut - Chokrak“, įprastų mąstelių labirintas, su labai gražiu įėjimu, apaugusiu palmėmis tarp nutekėjimų. Kaip vėliau parodė topografijos duomenys – apie pusė kilometro.
Urvo labirintuose pakibusiame ant uolų ežerėlyje radome keistų varlių koloniją. Raimondui gretimame urve pasisekė pamatyti gyvatę, kabančią ant uolų. Įdomu tai, kad ji buvo urvo gilumoje, gal 70 m. nuo įėjimo.Nors gyvatė buvo žavinga, - Raimondą šis susitikimas paskatino surasti kitą aplinkinį apėjimą link išėjimo iš urvo.

Vasario 13 — 14 d. (trečiadienis, ketvirtadienis):
Kol didysis topografijos guru Andrejus dar Laose, - pastarųjų trijų dienų išvykai buvo pasirinktas rajonas, kuriame daug nebaigtų topografuoti urvų.
Grįžome prie Vargšo Tuko su viltimi surasti praėjimą į uždarą, tarp kalnų esantį, slėnį ir galop užbaigti urvo topo.
Įsikūrėme prie upelio toje pačioje vietoje kaip ir praeitą kartą. Vietiniai prie mūsų jau priprato ir šį kartą nei mūsų, nei kaimo nuo mūsų nebesaugojo. Bet smalsiai užeidavo į mūsų stovyklą, kaip į muziejų, pasižiūrėti, kaip mes gyvename. Vakare Raimis juos pasiuntė ir jie po pusvalandžio grižo su laimikiu.Vakarienei vaišinomės ant laužo keptomis varlėmis ir ryžiais.
Tuko tyrinėjimas ir topografavimas vyko keliomis komandomis, keliomis pamainomis, kad matavimo prietaisai neprastovėtų be darbo. Praėjimo į slėnį kol kas nepavyko rasti, bet topografijos duomenys teikia vilčių, kad urvas eina reikiama kryptimi ir reikia tik rinktis tinkamas pagal azimutą atšakas . Bendras urvo ilgis jau pasiekė 4255 m, bet tai dar toli iki pabaigos! Jau išdėliota painiai net 387 piketai, bet kelią atgal vis sunkiau surast!
Po poros dienų klaidūs tunelių labirintai, kuriais landžiojome jau paliko savo anspaudus ant mūsų kūnų, negelpsti net antkeliai. Norisi ko nors erdvaus, laosietiško. Taigi penktadienį, vasario 15 d. patraukėme prie kito urvo, kurį praeitų metų ekspedicijos dalyviai jau buvo nusižiūrėję. Praeitais metais dėl aukšto vandens lygio upėje paskendo motociklas ir teko jį stumti iki kaimo, o laiko urvui neliko. Tuo tarpu, dabar vanduo labai nusekęs ir beveik stovintis. Užtat gyvybės knibždėte knibžda.
Urve maudosi, vėsinasi buivolai, upėje plaukioja dėlės, gyvalazdės, beveik po 10 cm ilgio. Gausu žuvyčių, kurioms šalia pilvo pelekų išaugę dar ir ūsiukai, kokius kai kurios žuvys turi šalia burnos. Matėme ir gyvatę. Ji tupėjo prie kranto vandenyje ir visaip stengėsi nuo mūsų pabėgti ir pasislėpti už akmenų. Ją sutikome irgi gan toli nuo urvo įėjimo. Tą pačią dieną, kitą gyvatę ant miško keliuko matė Raimondas. Šita buvo žalia ir spruko vikriai, skleisdama įdomų sausų lapų braukimo garsą.
Greitai buvo surasti du įėjimai į urvą. Upė urve kalno gilumoje šakojasi ir darosi neaišku nei kas į ką įteka, nei į kurią pusę teka. Kaip tyčia neturėjome pasiėmę plaukimo priemonės, o vietinių palikta valtelė buvo truputi kiaura ir sėmė, tai padarėme tik tų urvo dalių topo, kuriose nereikia toli plaukti. Ir tai gavosi daugiau nei 0.7 km ilgio praėjimų.

Vasario 16 d., šeštadienis:
Šiandien išlydime Andrejų namo. Intensyviai apdorojame matavimų duomenis, ilsimės, ruošiamės paskutiniam kelionės etapui.Atrodo, kad tik prieš kelias dienas atvykom, o jau reik palikti šį speleo rojų. Manau, kad lipant į lėktuvą apsiverksiu.

Nuotraukų papildymas:
http://galerija.speleo.lt/v/keliones/20 ... 3+vasaris/


2013 02 16, Šeš 13:21
Aprašymas
Troglobiontas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2010 01 19, Ant 14:44
Pranešimai: 254
Standartinė Re: Laosas 2012 - 2013
Paskutinių keturių dienų (vasario 17 – 20) etapą galėčiau pavadinti paskutinio šanso ir amžino dalyko – motociklų remonto, etapu.
Stengėmės pabaigti kai kurių urvų topo, įveikti tuos kelis šimtus metrų ir atsidurti slėnyje (polje) tarp kalnų, kuriame dar niekas niekada nėra buvęs. Rasti atsakymus į dar neatsakytus klausimus, išžvalgyti vietoves, kurios pagal kartografijos duomenis atrodo daug žadančios, bet iki šiol nesugebėjom to padaryti.

Sekmadienį, vasario 17 d. grįžome 20 km nuo Thakheko esančio urvo. Buvome nebaigę jo matuoti.Urvo pagrindinė atšaka baigėsi smėlio užneštu praėjimu. Už jo tiesiog ūžė vėjo gūsiai. Mūsų padaryta toponuotrauka rodė, kad yra didelė tikimybė pereiti kalną kiaurai. Prisiminėme lietuviškosios speleologijos pasikapstymo ypatybes ir greitai patekome už „smėlio sifono“. Urvo dalis už smėlio sifono labai graži, gausi nutekėjimų ir kitokių darinių iš molio. Bet pažvelgti į kitą kalno pusę mums nebuvo lemta. Kelią užstojo siauri meandrai. Matosi praplatėjimas, tik perfo trūksta...
Šiame urve gausu gyvybės. Visos mūsų matytos gyvynėlių rūšys Laoso urvuose, buvo aptiktos jame (išskyrus gyvates).
Netoliese šio urvo yra budistų šventykla.Grote stovi trys Budos skluptūros, o šalia moters su kasa kaip gyvatė skulptūra. Nakvynei įsikūrėme šalia šventyklos esančioje pašiūrėje. Smalsumas Raimondo neapleido ir jis nakčia nubėgo ieškoti šventyklos kalno gilumoje esančio urvo. Panašu, kad tai galėjo būti slaptas tunelis per kalną. Jame pastebima žmonių pėdsakų. Pats urvas kelių aukštų, bet pagrindinis aukštas visai horizontalus ir pradžioje lengvai praeinamas. Praeiti kalno kiaurai iki galo nepavyko, nes vienoje urvo vietoje atsirado įgriūva, kurios praėjimui reikia vertikalios įrangos.

Pirmadienį, vasario 18 d. grįžome prie Didžiojo Tuko (Vargšo). Pasitelkę topografijos duomenis buvome nusiteikę žūt būt išeiti į uždarą slėnį vidurį kalnų. Pagal topo pritrūko ~ 300 m. Kovingai nusiteikę išlandžiojome galybę labirintų, potencialiai einančių reikiamu azimutu, bet slėnyje taip ir neatsidūrėme. Pakeliui patekom į slogaus oro zoną. Visi pajuto deguonies stoką, todėl nuo minties pratęsti urvo matavimus, atsisakėme. Labirintų ten tiek, kad darbo ateities topografams užteks dar ilgam.Spėju, kad urvo praėjimų ilgis gali siekti daugiau nei 10 km.

Antradienis, vasario 19 d.
Raimondas netiksliai suformulavo užduotį, nes uždaras slėnis tarp kalnų buvo rastas ne ten, kur jo ieškojome, o kitame kalne. Nikita perplaukė kalną kiaurai upe, o Raimondas perlipo per kalno perėją ir abu atsidūrė tame uždarame slėnyje. Jausmas žinoma ypatingas. Deja, ten mes buvome ne pirmi. Vietiniai ten matyt medžioja, žvejoja, nes mėtėsi jų drabužių, daiktų liekanos. Čia gamta atrodė kitokia, nei išorinėje kalnų pusėje. Tarp urvo įėjimo ir išėjimo skirtingose kalnų pusėse apie 400 m.
Vakaras susiklostė taip, kad dėl nuolatinių motociklų padangų gedimų, nakvoti likome vietiniame kaime. Ten džiugu buvo sutikti žmogų normaliai šnekantį angliškai. Jis pakvietė pasisvečiuoti jo šeimos namuose. Eilinį kartą pažindinomės su vietine kultūra ir vaišinomės pateiktais skanėstais.

Trečiadienis, vasario 20 d.
Judėjome link Thakheko. Bandėm aplankyti kalnų masyvą, kuriame pagal žemėlapius labai tikėtina rasti urvų. Išbraidėme upelius ir džiungles, bet urvo ten nebūvo, nes vanduo tryško daugybėje vietų iš luitų šaltinėliais.Galop su vis gendančiais motociklais patraukėme atgal. Pakeliui išlakstė stipinai, vietinio vakino pagalba ratą nuvežėm remontui.Galop vieną iš motociklų paskutinius 40 km teko transportuoti mikroautobusu - sunkvežimiu. Sėklmingai iki sutemų pasiekėme Thakheką ir pridavėm prietemoj nuvarytus motobaikus, nors galvoju, kad reiktų į metalo laužą atiduoti.

Ketvirtadienis, vasario 21d.
Kraunamės kuprines ir po kelių valandų iškeliaujame namo. Pasiilgau Lietuvos, žiemos ir sniego, juk čia taip karšta.

Paskutines nuotraukos
http://galerija.speleo.lt/v/keliones/20 ... ?g2_page=6


2013 02 21, Ket 8:12
Aprašymas
Puruša
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2005 10 24, Pir 17:34
Pranešimai: 2380
Standartinė Ūla
Laose yra upė pavadinimu Ūla. Ta upė teka netoli uolų sienos, o jos intakai išteka iš urvų.

Paveikslėlis

Mes pabandėm surasti urvą, kurį galėtume pavadinti Ulos vardu, gal net suradom jį, tik, kad mačetės nepasiėmėm, o prieiti trukdė tankios džiūnglės. Žirklėmis čia kelią neprakirsi.
Štai mes nuo nuvirtusio medžio matome to urvo įėjimą, o jis iš mūsų juokiasi. Na ir tegu juokiasi, gal kada atvažiuos čia lietuvaitė Ūla ir atras savąjį urvelį :D

Paveikslėlis

_________________
Tiktai durelės skiria "Verno & Ko urvelius" nuo beprotiško pasaulio.
Heinrichas Heinė


2013 03 05, Ant 12:44
Aprašymas
Troglobiontas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2010 01 19, Ant 14:44
Pranešimai: 254
Standartinė Re: Laosas 2012 - 2013
Laoso urvuose radome labai panašių krabų, apie kokius rašoma žurnale "Iliustruotasis mokslas" (ISSN 1822-8003 Nr. 2013/2(65))
http://img.leprosorium.com/1736472
Mūsų stebėtas:
http://img.leprosorium.com/1736478


2013 03 08, Pen 15:36
Aprašymas
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Atsakyti į temą   [ 31 pranešimai(ų) ]  Eiti į Ankstesnis  1, 2

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 0 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007