Peržiūrėti neatsakytus pranešimus | Peržiūrėti aktyvias temas Dabar yra 2022 05 18, Tre 22:20Atsakyti į temą  [ 3 pranešimai(ų) ] 
 Panevėžio tuneliai 
Autorius Žinutė
Hado demonas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2005 09 15, Ket 17:44
Pranešimai: 884
Standartinė Panevėžio tuneliai
"Sekundė" 2005 02 03 http://www.sekunde.lt/content.php?p=read&tid=6024

Miesto požemių paslaptys - dar neįminta mįslė

Tik miesto istorijos tyrinėtojams atrodo, kad apie senąjį Panevėžį žinoma beveik viskas - istorikai aprašė to meto pastatus, iškilias asmenybes, papročius ir tradicijas. Tačiau senieji panevėžiečiai, šiame mieste gimę ir užaugę, pasakoja apie istorikams dar nežinomus požeminio miesto egzistavimo faktus. Panevėžietis ponas Raimundas teigia, kad yra slaptas požeminis tunelis, jungiantis moterų kalėjimą ir senąsias miesto kapines. Jis žino, kaip tunelį galima būtų pritaikyti miesto reikmėms.

Įgriuvo žemė

Būdamas aštuonerių, su kitais panašaus amžiaus vaikais Raimundas stebėjo viešųjų tualetų prie dabartinių Panevėžio pataisos namų statybą. "Tai buvo 1967-ieji ar 1968-ieji. Per statybas įgriuvo žemė. Mums, vaikams, buvo įdomu, kas ten, atsiradusioje duobėje. Kai statybininkai baigė darbą, neiškentėme ir įlipome. Pamatėme maždaug 4,5 metro pločio arką. Ji buvo iš raudonų plytų, tokių pat, kaip ir moterų kalėjimas. Pamatėme medines duris. Atėję kitą dieną, jas radome išlaužtas, taigi sulindome į vidų",- pasakojo "Sekundės" pašnekovas.

Vaikai atsidūrė tunelyje. Drąsos eiti toliau užteko. Viduje, pasak pono Raimundo, buvo sausa, sienos molinės. Vaikams atrodė, kad požeminis takas veda vis gilyn, nes iš pradžių dar pastebėdavo medžių šaknis, o einant toliau geso žvakė, trūko oro ir šaknų nebesimatė. Vaikai iš požemio išlindo P.Puzino gatvėje, visai netoli banko. "Požemis viliojo, kasdien eidavom vis toliau. Nuo P.Puzino gatvės požeminis kelias vedė dar giliau po žeme. Dar vieną išėjimą iš požemio atradome prie dabartinių Bendruomenių rūmų",- kalbėjo ponas Raimundas. Tačiau vieną dieną pavojingas vaikų pramogas nutraukė tuometė milicija, ji iškrapštė nutrūktgalvius iš po žemės ir prigrasė daugiau čia kojos nekelti.

Požemis vedė į kapines


Netrukus įėjimai į požemį buvo užversti žemėmis. Ponas Raimundas tvirtina, kad jo bendraamžiai įėjimą į tokį pat požemį aptiko ir senosiose miesto kapinėse. Buvo ten ir Raimundas. Jis tikina, kad tunelis toks pat, kaip ir einantis nuo moterų kalėjimo, ir išeiti iš jo buvo galima toje vietoje, kur studento Žemaičio kapas. "Manau, kad tai - tas pats požeminis kelias. Jis buvo atkastas, kai statė prie kapinių esantį darželį, tačiau ten pats nebuvau - pasakojo draugai",- teigė "Sekundės" pašnekovas.

Jis ne tik pasakojo apie pasivaikščiojimus paslaptingais tuneliais - vyriškis mielai sutiko "Sekundei" parodyti tas vietas, kur, jo teigimu, yra į požemius vedančios angos. Panevėžietis parodė ir jam žinomas dabartinėje Teatro gatvėje egzistavusias kapines. "Kiek teko girdėti, ten buvo palaidoti švedų kariai. Kai vyko statybos, iškasdavo kaulų, batų liekanų. Buvau radęs muštuką, bet mama, matyt, nujausdama, kam jis galėjo priklausyti, pasiimti neleido",- pasakojo ponas Raimundas.

Mįslingi radiniai

Panevėžietis, kad patvirtintų savo žodžius apie požeminio tunelio egzistavimą, parodė ten rastus daiktus. "Ką rasdavome požemyje, dalijomės po lygiai, ko radiniai verti - nenutuokėme. Tiesiog susėsdavome ir dėjome į krūveles - viena man, kita - tau",- sakė vyriškis.

Seniausias radinys - carinės armijos kareivio kelionės lapas. Dokumente užrašyta, kad jis išduotas 1836-aisiais. Tarp ponui Raimundui tekusių radinių - 1915-ųjų rusiško laikraščio puslapis, 1926 m. miesto policijos nuotrauka, 1936-aisiais siųstas laiškas, keli lakštai popieriaus su vandens ženklais, rodančiais, kad popierius pagamintas Petrašiūnų popieriaus fabrike. Požemių karalystėje "Sekundės" pašnekovas tvirtina radęs ir sidabrinį šaukštelį, ir neaiškios paskirties daiktą. "Gal riešutams daužyti. Tačiau kartais imu manyti, kad tai - kankinimo priemonė pirštams suspausti",- svarstė vyriškis. Tarp tunelyje rastų daiktų - 1937-ųjų karininko užrašai. "Paaugęs juos perskaičiau, tikėdamasis, kad sąsiuvinyje aprašomas požeminis kelias, tačiau, deja, ten - tik karybos mokslų konspektas",- sakė ponas Raimundas.

Tiktų cheminių atliekų saugyklai

Atitarnavęs kariuomenėje, panevėžietis dar gyveno mintimi daugiau sužinoti apie paslaptingąjį požemį. "Vaikystės draugo, dirbusio saugume, užklausiau apie tunelį. Jis man patarė nekišti nosies kur nereikia",- teigė panevėžietis.

Požemių paslaptis vyriškis prisiminė neseniai - perskaitęs miesto spaudoje, kad Skaistakalnio parke dirvožemis užterštas radioaktyviuoju radžiu. "Pamaniau, kad pavojingos žmonėms cheminės medžiagos galėtų būti saugomos senuosiuose požemiuose - ten sausa. Giliai po žeme sandėliuojamos atliekos nepadarytų neigiamo poveikio aplinkai ir žmonėms",- apie originalią idėją pasakojo ponas Raimundas.

Žino apie tunelius

Kad po žeme tikrai yra senų požeminių kelių, linkusi manyti ir miesto verslininkė Dalia Kuklierienė. "Sekundei" ji pasakojo, jog įrengiant viešbučio "Romantic" rūsyje naktinį klubą nuolat atskrisdavo šikšnosparnių. Verslininkė sakė išsiaiškinusi, kad giliai po žeme - 1-ojo pasaulinio karo metais statyti tuneliai, jungę malūną su bažnyčia ir ligoninės lavonine. D.Kuklierienė sakė, kad statant "Ekrano" kultūros rūmus (dabar - Bendruomenių rūmai) dalis požeminių tunelių buvo suardyta.

"Sekundės" fotografas Sergejus Kašinas irgi tvirtina, kad statant "Ekrano" kultūros rūmus buvo atkasti požemiai - paaugliai juose landžiojo. "Tai buvo arkiniai keliai. Kas 20-30 metrų buvo įrengtos nišos. Požemio sienos - molinės, vietomis molis atsilupęs",- atsiminė fotografas. Pasak S.Kašino, ne vienas smalsuolis požemiuose susilaužė koją ar ranką. Netrukus vaikus iš ten imta vaikyti, o įėjimai į tunelius užversti šiukšlėmis ir užmūryti.

Istorikams ir architektams - mįslė

Nors apie po žeme išsiraizgiusius tunelius "Sekundei" pasakojo ne vienas panevėžietis, miesto valdininkai, istorikai ir muziejininkai apie požemių egzistavimą teigė nieko negirdėję. Jų manymu, miestelėnai linkę miestą apauginti legendomis ir pagražinti jo istoriją. Kraštotyros muziejaus direktorius Arūnas Astramskas "Sekundei" tvirtino, jog muziejuje jokių duomenų apie kalėjimą su senosiomis miesto kapinėmis jungiantį tunelį nėra. "Nieko apie požemius negirdėjau. Manau, kad tai - graži legenda",- sakė muziejaus vadovas.

Miesto Savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus dizaineris Romualdas Lukšas apie tunelius teigia nieko negirdėjęs - jokiuose miesto architektūriniuose planuose požeminiai keliai nepažymėti.

Ir Civilinės saugos skyriaus vedėja Vilma Kartanaitė apie egzistuojančius tunelius sakė dar negirdėjusi. Apie caro laikų požemius informacijos nėra ir Valstybės saugumo departamento Panevėžio skyriuje. Apie tai, kad iš kalėjimo į miestą yra slaptas požeminis kelias, tikino nieko nežinanti jau daug metų šioje įstaigoje dirbanti darbuotoja.

Ilgametis Panevėžio statybos tresto vadovas Antanas Pavalkis puikiai pamena "Ekrano" kultūros rūmų statybas. "Tačiau jokių paslaptingų požemių nebuvome atkasę, o gal tiesioginis darbų vykdytojas apie tai manęs neinformavo",- kalbėjo A.Pavalkis. Jis abejoja, kad tokie tuneliai po žeme egzistuoja. "Vaikystėje buvau skaitęs knygelę, kurioje rašė apie Gedimino ir Trakų pilis jungusį požeminį kelią. Neseniai, istorikams pradėjus tyrinėti Vilniaus pilis, teiravausi, ar galėjo būti toks tunelis. Profesionalai paneigė tokią prielaidą. Manau, kad ir su Panevėžio požemiais būtų ta pati istorija",- teigė A.Pavalkis.

Meras susidomėjo

Kalbos apie paslaptingus senus požemius miesto merui Vitui Matuzui nebuvo naujiena. "Apie tai man pasakojo 1997-aisiais architektu Savivaldybėje dirbęs Algis Graužinis. Jis teigė, kad yra tuneliai, kuriais galima patekti į Senvagę",- sakė miesto vadovas. Apie požemius jis kalbėjosi ir su verslininke D.Kuklieriene - jeigu tuneliai yra, kodėl gi jų nerestauruoti, taip būtų galima pritraukti turistus.

V.Matuzą itin sudomino pono Raimundo pasakojimas. "Mielai su juo susisiekčiau ir pasikalbėčiau apie tai",- tvirtino meras. Nors jis ir atmetė panevėžiečio idėją požemiuose sandėliuoti radžiu užterštą dirvožemį, tačiau pritarė minčiai senuosius požemius prikelti naujam gyvenimui. "Nemanau, kad kalbos apie tunelį - tik prasimanymai. Net jeigu tai legenda - ja galima sumaniai pasinaudoti",- mano miesto vadovas.

Pasirengę ištyrinėti


Kultūros paveldo specialistė Loreta Baškevičienė tvirtino, jog istorinių duomenų apie paslaptingų tunelių egzistavimą nėra. "Vaikystėje esu girdėjusi kalbų, kad po žeme yra seni slapti keliai. Buvo kalbama, kad tuneliai yra po dabartine Vasario 16-osios gatve, kad jie šakojasi. Žmonės šnekėjo, kad jais galima nueiti į KGB pastatą. Kalbų būta visokių",- pasakojo paveldo specialistė. L.Baškevičienė teigė mielai susitiktų su žmonėmis, turinčiais duomenų apie tokių tunelių egzistavimą, ir ištirtų juose rastus daiktus.

Istorija byloja, kad moterų kalėjimas pastatytas 1825-aisiais. Nors daugelis kalbintų istorikų apie iš jo vedančių požemių egzistavimą teigia duomenų neturintys, abejoti panevėžiečių pasakojimais pagrindo nėra. Kokia požeminių tunelių paskirtis ir kaip juose atsirado skirtingu metu gyvenusių žmonių daiktai - balta dėmė Panevėžio istorijos žemėlapyje. Galbūt yra ir daugiau panevėžiečių, turinčių informacijos apie paslaptingąjį tunelį ir galinčių "Sekundei" bei istorijos tyrinėtojams apie jį pasakoti. Nors legendomis nedaug kas tiki, bet jose visuomet yra dalis tiesos. Ją žinančiuosius "Sekundė" prašo paskambinti telefonu 596209 darbo dienomis nuo 10 iki 17 val.

Rasa Šošič[/b]


2007 10 25, Ket 11:57
Aprašymas WWW
Aktyvus speleologas
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2007 11 09, Pen 23:51
Pranešimai: 84
Miestas: Panevėžys
Standartinė Re: Panevėžio tuneliai
istorijos tesinys:
http://www.sekunde.lt/content.php?p=read&tid=6109


2008 03 02, Sek 14:53
Aprašymas WWW

Užsiregistravo: 2009 02 19, Ket 22:41
Pranešimai: 1
Standartinė Re: Panevėžio tuneliai
Trečia dalis

http://www.sekunde.lt/content.php?p=read&tid=6386


2009 02 22, Sek 15:07
Aprašymas
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Atsakyti į temą   [ 3 pranešimai(ų) ] 

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007